Informacje i nowości

Apple będzie przeciwdziałać niepomyślnym zmianom w przepisach dotyczących patentów

Apple

Jak poinformował Reuters, największe firmy USA, w tym Apple, Microsoft, Ford, IBM utworzyły grupę lobbingową o nazwie „Partnership for American Innovation” (Partnerstwo dla Amerykańskiej Innowacji).

Grupa nie chce dopuścić do wprowadzenia niektórych, planowanych zmian w przepisach, które mogłyby dać większe pole do działania tzw. „trollom patentowym”, czyli firmom, które tylko rejestrują patenty lub wykupują je od innych firm, nie zajmując się ich praktycznym wykorzystaniem, a zarabiają na odszkodowaniach za naruszanie ich patentów lub na opłatach za korzystanie z nich.

Według firm, które zjednoczyły się we wspólnych działaniach, może to bardzo zagrozić przedsiębiorstwom, które naprawdę pracują nad rozwojem nowych technologii i innowacji. W szczególności, grupa będzie przeciwstawiać się działaniom, które miałyby na celu pozbawienie oprogramowania i biotechnologii „zdolności patentowej”.

Nie jest to pierwszy raz, kiedy Apple i inne amerykańskie firmy podejmują wspólne działania w tym kierunku. Nie tak dawno pisałem o liście, które został skierowany do władz Unii Europejskiej.

[source name=”Reuters” url=http://www.reuters.com/article/2014/04/03/usa-patents-lobbying-idUSL1N0MU23E20140403#9to5mac ][source name=”9to5mac” url=http://9to5mac.com/2014/04/03/apple-microsoft-and-others-group-to-lobby-against-upcoming-patent-troll-legislation/]

To Top