Co słychać u konkurencji

Microsoft zapowiada Cortanę – własny odpowiednik Siri

Cortana

Najnowsza aktualizacja Windows Phone 8.1 będzie zawierać swoisty odpowiednik Siri, czy Google Now, o nazwie Cortana. Imię odziedziczyła po asystentce Master Chiefa z serii Halo, której głosu użycza Jen Taylor. Napędzana możliwościami wyszukiwarki Bing, będzie dosłownie „uczyć się” swojego właściciela telefonu. W jaki sposób?

Cortana

Po pierwsze, monitorując aktywność użytkownika oraz zadając mu pytania. Za wzór, programiści wzięli prawdziwych osobistych asystentów (sekretarki, kalendarze książkowe itd.), dając Cortanie „notatnik”, który można dostosowywać do własnych potrzeb z poziomu opcji. W nim, asystentka może „notować” odwiedzone miejsca, zainteresowania, relacje z ludźmi (rozmowy, smsy i maile), ale również może przypominać o spotkaniach, ważnych datach itd. Dodatkowo, posiada funkcję, odpowiadającą w urządzeniach Apple panelowi notyfikacji, oraz możliwość podpięcia notatki do kontaktu, dzięki czemu, gdy do niego dzwonimy, wyświetla się dla przykładu lista rzeczy, o które trzeba zapytać i uzgodnić.

Cortana

Cortana jest główną atrakcją najnowszej aktualizacji, zastąpi tradycyjną metodę wyszukiwania oraz będzie zintegrowana z serwisami typu Facebook i Twitter. Przy okazji, deweloperom zostanie udostępnione specjalne SDK do tworzenia programów z wykorzystaniem Cortany.

Niestety, Cortana będzie funkcjonowała jak na razie tylko w USA. Aktualizacja będzie miała swoją premierę na przełomie kwietnia i maja.

[source name=”Macrumors” url=”http://www.macrumors.com/2014/04/02/microsoft-announces-digital-assistant-cortana/”]

To Top