Plotki

Apple planuje drastyczną przebudowę sklepu muzycznego iTunes

Apple rozważa „najbardziej drastyczną przebudowę swojego sklepu muzycznego iTunes od ponad dekady”. iTunes Radio nie zatrzymało spadających zakupów i pobrań muzyki, co szczerze mówiąc osobiście mnie w ogóle nie dziwi; dziwi mnie natomiast, że Apple snuło takie marzenia.

Tylko 1-2% słuchaczy iTunes Radio decyduje się na zakup utworów, a sprzedaż muzyki cyfrowej spadła o 5,7% w 2013 roku. iTunes traci pieniądze z powodu takich konkurentów jak YouTube, Spotify, czy Pandora.

Co prawda sklep Apple wciąż generuje 40% przychodów ze sprzedaży muzyki w USA, a iTunes Radio jest tam trzecią, największą usługą strumieniowania muzyki po Pandorze i iHeartradio, to zyski nie są jednak takie, jak oczekiwałaby tego firma.

Według doniesień, Apple chce poprawić budowę sklepu i dostępne treści. Plany są omawiane z partnerami firmy, aby wspólnymi siłami pokonać  konkurencję i rosnące zamiłowanie konsumentów do usług strumieniowania muzyki. Tymczasem Apple wciąż traci wielu klientów, którzy decydują się na wykupienie płatnych subskrypcji w innych firmach i porzucają iTunes. Dla Apple była to „niespodzianka”, jak poinformowało źródło.

iTunes Radio

Chociaż dostępne za darmo iTunes Radio, wspierane przez reklamy, pozwala tworzyć użytkownikom stacje radiowe, to bardzo możliwe, że Apple niebawem zdecyduje się stworzyć coś znacznie bliższego np. Spotify, aby użytkownicy mogli na żądanie posłuchać dowolnego utworu. Nie wykluczone są wtedy miesięczne opłaty.

Ostatnie informacje, jakie napływają z USA pokazują, że Apple coraz silniej czuje oddziaływanie konkurencji i to w różnych dziedzinach swojego działania. Wydaje mi się, że jeśli chodzi o branże muzyczną, którą firma z Cupertino zrewolucjonizowała swego czasu za sprawą iPoda i sklepu iTunes, to mógł tu zostać przegapiony pewien ważny moment, kiedy należałoby dokonać zmian i wprowadzić nowości do oferty. Być może obecne, planowane zmiany, będą już tylko deptaniem po plecach konkurencji? Do tego wciąż dochodzą ograniczenia regionalne. W Polsce bardzo długo musieliśmy czekać na iTunes Store, a iTunes Radio jest wciąż oficjalnie niedostępne w większości państw. Może zamiast naprawiać to co jest obecnie, Apple powinno raczej próbować przeprowadzić nową rewolucję, aby na jakiś czas znów zapewnić sobie pozycję lidera?

[source name=”MacRumors” url=http://www.macrumors.com/2014/04/09/apple-considering-itunes-overhaul/]

To Top