Informacje i nowości

Jony Ive doprowadził do zmian w zespole odpowiedzialnym za iOS – Greg Christie ma opuścić Apple

Jony Ive

Jeszcze nie tak dawno sporo wspominaliśmy o Gregu Christie, jednym z inżynierów, który był odpowiedzialny za stworzenie wielu elementów systemu do pierwszego iPhone’a, w tym m.in. slider do odblokowywania ekranu, o którego obecnie toczy się spór w sądzie, pomiędzy Apple, a Samsungiem.

Kiedy Greg wspominał prace nad pierwszym iOS’em (wtedy jeszcze iPhone iOS) wspomniał, że jego zespół musiał zostać „potrząśnięty” i zmotywowany przez Steve’a Jobsa. Okazuje się, że w ostatnim czasie, zespołem „potrząśnięto” raz jeszcze. Tym razem zrobił to Jony Ive. Według najnowszych informacji, między dyrektorem do spraw wzornictwa, a dyrektorem do spraw interfejsu użytkownika doszło do starcia. I to nie małego, bo ma ono zakończyć się tym, że Greg Christie opuści Apple. 

Jony Ive nadzoruje zespoły odpowiedzialne za oprogramowanie i interfejs iOS od 2012 roku, po odejściu z firmy Scotta Forstalla. Christie z kolei prowadził wiele zmian projektowych, a sprawozdania z prac składał Craigowi Federighiemu, nadzorującemu ogólny rozwój obu systemów operacyjnych Apple. Podczas spotkań projektówych Christie współdziałał też oczywiście z Jonym Ive. Zespół Christiego był odpowiedzialny chociażby za przeprojektowanie iOS 7 i to właśnie kierunek rozwoju tej wersji systemu miał doprowadzić do sporów z Ivem, który podjął decyzję, aby pozbawić Grega przywództwa nad zespołem, podczas rozwoju kolejnej generacji systemu operacyjnego dla urządzeń mobilnych.

W chwili obecnej nie jest wiadome, co Greg Christie będzie robił po opuszczeniu firmy, ani kiedy oficjalnie to nastąpi.

Obecnie zespół odpowiedzialny za funkcje nowego iOS ma odpowiadać za swoją pracę bezpośrednio przed Jonym. Czy wyjdzie to na dobre? Prawdopodobnie tak. Myślę, że Ive jest osobą, która może wnieść jeszcze bardzo wiele do Apple i w dużej mierze zastąpić Steve’a Jobsa. Ive jest świetnym projektantem, a nadzorowanie przez niego wyglądu sprzętu, systemu oraz funkcjonalności może doprowadzić do jeszcze większej spójności i wygody użytkowania. Jest jednak jeden minus – nie wszystkim wizje Ive’a mogą przypaść do gustu, co chociażby pokazały zmiany w designie iOS 7.

[source name=”MacRumors” url=http://www.macrumors.com/2014/04/09/greg-christie-jony-ive-fallout/]

To Top