Informacje i nowości

Muzyka w iTunes Store już niebawem w wyższej jakości!

iTunes Radio

Niedawno można było przeczytać o wielkiej rewolucji, jaka ma się dokonać w iTunes (Radio) za pomocą „muzyki na żądanie” i możliwej wersji aplikacji na Androida. Częścią rewolucji, jaką chce przeprowadzić Apple w swoim sklepie muzycznym ma być sprzedaż muzyki w wyższej niż dotychczas jakości.

Dotychczasowo, w iTunes Store dostępne są 16-bitowe pliki audio w stratnym formacie AAC o częstotliwości próbkowania 256 Kb/s, głównie po to, aby waga pliku była jak najmniejsza. Według Roberta Huttona, który powołuje się na bliżej niesprecyzowane źródło, Apple ma zacząć udostępniać muzykę zakodowaną na 24 bitach w czerwcu tego roku, więc bardzo możliwe, że nowość zostanie przedstawiona i wprowadzona już podczas WWDC:

Od kilku lat Apple nalega, aby do iTunes dostarczano pliki zakodowane na 24 bitach z częstotliwością próbkowania 96k/192k, więc na dzień dzisiejszy, posiadają największy na świecie zbiór muzyki w wysokiej jakości.

Zremasterowane albumy Led Zeppelin dadzą początek „erze” nowej jakości dźwięku w iTunes. Dźwięki w tym formacie będą najprawdopodobniej droższe o dolara od tych zakodowanych na 16 bitach.

Warto wspomnieć, że Apple przygotowuje się do tego momentu od 2011 roku, zbierając pliki muzyczne właśnie w tym formacie. Format 24-bitowy zapewni większą głębię i bas, ale oczywiście kosztem większego rozmiaru pliku.

iTunes Store

Dzięki programowi „Mastered for iTunes”, Apple zachęca też artystów, aby sami wysyłali muzykę zakodowaną na 24 bitach i w częstotliwości 96 kHz.

W ostatnich czasach muzyka w wysokiej jakości dźwięku jest co raz bardziej popularna, co widać chociażby po stronie HDTracks, gdzie muzyka sprzedawana jest tylko w takim formacie. Również artysta Neil Young wystartował ze zbiórką na serwisie Kickstarter – jego projekt to odtwarzacz o nazwie Pony, który będzie odtwarzał pliki w formacie FLAC (free loseless audio codec – notabene mój ulubiony format dźwięku 😉 ).

Myślę, że dźwięki w formacie 24 bit to pewien rodzaj kompromisu pomiędzy jego jakością, a wagą pliku i bardzo żałuję, że iTunes nie oferuje plików w formacie FLAC, który oferuje bezstratną kompresję oraz najwyższą jakość dźwięku (której nie da się usłyszeć na laptopowych głośnikach 😉 ).

[source name=”MacRumors” url=”http://www.macrumors.com/2014/04/10/high-definition-itunes-music-downloads/”]

To Top