Informacje i nowości

Stany Zjednoczone „tracą” przez Apple nawet 90 mld dolarów rocznie

Apple logo

Jak donosi drugi numer tygodnika Wprost Biznes, Stany Zjednoczone „tracą” rocznie nawet 90 miliardów dolarów, m.in. z powodu Apple.

Każda amerykańska firma powinna rozliczyć się pod koniec roku fiskalnego (w przypadku USA jest to koniec września) ze swoich przychodów, uiszczając podatek korporacyjny. Niestety, wiele przedsiębiorstw unika płacenia, przenosząc część swoich oddziałów do innych państw, tzw. rajów podatkowych (np. Japonii), w których tego typu opłaty są bardzo niskie. Na taki krok zdecydowało się między innymi Apple, które zarejestrowało całą swoją działalność w Irlandii, dzięki czemu z każdego sprzedanego iPhone’a, iPada, czy MacBooka, odprowadzany jest zaledwie 12,5-procentowy podatek, zamiast 35%, czyli tyle ile wynosi on w Stanach Zjednoczonych. Upraszczając, Apple odprowadza cały opodatkowany zysk ze sprzedaży do irlandzkich kas, nie płacąc Amerykanom ani centa.

Warto zaznaczyć, że Apple nie jest jedyną amerykańską firmą, która unika płacenia podatków w USA, bowiem podobne metody stosują American Express (22 oddziały znajdują się poza granicami Ameryki Północnej, podczas gdy zaledwie 4,4% podatków trafiają do amerykańskiego fiskusa), Oracle oraz Microsoft. Ten ostatni, chociaż jest wydawcą najbardziej popularnego systemu operacyjnego w Stanach, wpłaca do amerykańskich kas tylko 3,1% swoich opodatkowanych zysków.

Oczywiście praktyka, którą stosuje Apple jest zgodna z prawem, aczkolwiek warto zastanowić się, ile kosztowałby iPhone, gdyby firma z Cupertiono postanowiła zarejestrować swoją działalność w USA. Mam nadzieję, że tak się nie stanie, bowiem dla nas, użytkowników, odprowadzanie podatków Apple do Irlandii jest jak najbardziej korzystne.

[source name=”Wprost Biznes” url=www.wprostbiznes.pl]

To Top