Plotki

Apple może używać „firmy” Brightflash do zwiększenia ochrony znaku towarowego iWatch

iWatch®

Jak pisałem niedawno, redakcja MacRumors odkryła, że Apple zwiększa ochronę dla swojego znaku towarowego „iWatch” w wielu krajach i głównie w klasie 14, która reprezentuje biżuterię, zegarki oraz inne produkty wykonane z kamieni, bądź metali szlachetnych. Dzisiaj redakcja znalazła kolejny trop w sprawie iWatcha, a jest nią – Brightflash.

Dzięki właśnie tej „firmie”, Apple mogłoby zarejestrować znak towarowy „iWatch” w dużych krajach takich, jak chociażby USA, unikając rozgłosu i jednocześnie przygotowując odpowiedni grunt dla nowego produktu. MacRumors podaje tutaj kilka dowodów na to, że firma Brightflash może należeć do Apple lub po prostu to jest Apple, lecz pod inną nazwą:

[list_style class=”bookmark” ]

  • Czas: Brightflash złożyło wniosek w urzędzie USA o zarejestrowanie nazwy „iWatch” 5 czerwca zeszłego roku, więc w tym samym czasie, kiedy Apple składało wnioski w innych, mniejszych krajach.
  • Struktura firmy i jej położenie: firma jest zarejestrowana w przyjaznej dla biznesu okolicy Delaware, a powstała 27 czerwca 2012 roku. Jako adres, firma wykorzystuje Corporation Trust Center w Wilmington, Delaware, które jest znane jako miejsca rejestracji setek firm, które chcą zachować anonimowość.
  • Członkowie firmy: Było to trudne do ustalenia, ale wiadomo już, że firma korzysta z usług adwokata Johna Sullivana, który swoje biuro, co ciekawe, również ma zarejestrowane w Corporation Trust Center. Aby zapewne zbić z tropu, do wniosku o ochronę znaków i nazw towarowych dołączono dokument, który mówi o zmianie obecnego adwokata na Davida Harrisa, którego adres to znów CTC w Wilmington. Dokument ten został podpisany przez „J. Yori”, co może wskazywać na Joan Yori – kierowniczkę Stewart Management Company, trudzącą się w zakładaniu firm „widmo” (tak pozwolę sobie to określić) i świadczeniu innych specjalnych, biznesowych usług.
  • Połączenie z adwokatem z Ekwadoru: Jak pisałem, niedawno Apple zwiększyło ochronę dla swojego znaku towarowego „iWatch” między innymi w Ekwadorze, a pomagał im w tym adwokat Alejandro Ponce Martinez. Ponce wielokrotnie już pracował dla Amerykanów, miedzy innymi z wnioskami o znaki towarowe ikon iOS 7, czy iPada Air, a w zeszłym tygodniu zrobił to dla firmy Brightflash i znaku towarowego „iWatch”.

[/list_style]

Brightflash kontynuuje składanie wniosków o rozszerzenie ochrony znaku towarowego „iWatch” w krajach takich jak Australia, czy Makau. W zeszłym miesiącu do listy krajów, gdzie taki dokument złożono, dołączyła Wielka Brytania i Dania. Według francuskiego Consomac, Brightflash kontynuuje składanie wniosków aż w czterech tuzinach państw w tym samym czasie. Dodatkowo, firma próbuje zarejestrować znak towarowy „Brightflash” w wielu krajach, lecz nie wiadomo, czy to ma związek z samym iWatchem, czy jakimkolwiek innym produktem.

[margin_border /]

iwatch_ponce

[margin_border /]

Być może, Brightflash oraz ich działania, są wynikiem wojny pomiędzy Apple oraz firmami Swatch oraz M.Z. Berger, które również złożyły wniosek o zajęcie znaku towarowego „iWatch”. Dla przypomnienia, druga z firm złożyła wniosek w 2007 roku i niemalże doszło do akceptacji, gdy pierwsza z firm nagle „wyskoczyła” z tym samym dokumentem. Ze względu na zamieszanie wokół marki firmy Swatch oraz brak planów co do użycia nazwy ze strony M.Z. Berger wycofano oba wnioski, jednakże sprawa nie jest jeszcze zamknięta.

Jak widać, wiele wskazuje na to, że Brightflash jest w dużym stopniu podmiotem należącym do Apple. Warto również wspomnieć, że Amerykanie nie raz stosowali podobne sztuczki, aby ochronić swoją własność intelektualną. Dla przykładu, Apple powołało do życia firmę CarPlay Enterprises, aby w ich imieniu złożyła wniosek o rejestrację znaku towarowego „CarPlay”. Również na potrzeby iPada, jego producent założył dwie firmy, których zadaniem była jedynie ochrona samej nazwy – Slate Computing, kiedy to tablet miał się nazywać „iSlate”/„MagicSlate”, a niedługo potem, za pomocą firmy IP Application Development, aplikowano wniosek o zajęcie nazwy „iPad”.

[source name=”Macrumors” url=”http://www.macrumors.com/2014/04/22/brightflash-iwatch-trademark/”]

To Top