Plotki

Apple masowo rejestruje potencjalne nazwy przyszłych wersji systemu OS X?

OS X

Podczas konferencji WWDC w ubiegłym roku, Craig Federighi ogłosił zmianę nazewnictwa kolejnych wersji systemu OS X. W ten sposób Apple zakończyło linię wielkich kotów, przechodząc do nazw związanych z Kalifornią – miejscem gdzie powstaje system dla komputerów Mac. Mavericks był pierwszym systemem, w przypadku którego zastosowaną nowe nazewnictwo.

Ostatnie badania znaków towarowych rejestrowanych przez Apple wykazały, że firma z Cupertino może korzystać z kilku kolejnych firm do rejestracji nazw związanych z Kalifornią, które mogą stać się nazwami kolejnych wersji systemu dla komputerów z nadgryzionym jabłkiem. 

Francuski portal Consomac odkrył, że w grudniu ubiegłego roku złożono wnioski o rejestrację takich nazw jak „Yosemite”, „Redwood”, „Mammoth” (przez firmę Yosemite Research LLC), oraz „California”, „Big Sur”, „Pacific” (przez Coast Research LLC). Tak jak w przypadku opisywanej ostatnio firmy Brightglash i innych firm „widmo”, których w przeszłości Apple używało do ochrony nazw swoich produktów, dwie wymienione wyżej spółki także zarejestrowane są w Corporation Trust Center w Wilmington, Delawere, obie 22 listopada 2013 roku.

To oczywiście nie wiąże ich jeszcze bezpośrednio z Apple. Jeśli jednak spojrzymy na nazwiska prawników widniejące na dokumentach, znajdziemy Stephena Browna, który kiedyś odpowiadał za spółkę iGuide Media LLC, powiązaną później z Apple. Kolejny prawnik, James Johnston, również związany z iGuide, w minionych latach starał się o ochronę nazwy „iPhone”, wykorzystując do tego firmę Ocean Telecom Services LLC.

Obie firmy, złożyły ponadto w tym samym czasie wnioski o rejestrację nazw w Trynidadzie i Tobago. W przeszłości Apple stosowało identyczną strategię w przypadku nazwy „CarPlay”. Dodatkowo portal MacRumors odkrył wiele innych rejestrowanych nazw przez spółki, które także mogą być w jakiś sposób powiązane z Apple. Wszystkie z nich zostały zarejestrowane w CTC 7 czerwca 2013 i złożyły wnioski o ochronę znaków towarowych w Trynidadzie i Tobago 5 lub 6 grudnia 2013. Są to:

[list_style class=”bookmark” ]

  • „Diablo”, „Miramar”, „Rincon”, „El Cap” (przez Landmark Associates LLC);
  • „Redtail”, „Condor”, „Grizzly” (przez Cassowary Devices LLC);
  • „Farallon”, „Tiburon”, „Monterey” (przez Asilomar Enterprises LLC);
  • „Skyline”, „Shasta”, „Sierra” (przez Antalos Apps LLC).

[/list_style]

Czy którakolwiek z tych nazw okaże się nazwą kolejnej wersji systemu OS X? Tego możemy się tylko domyślać. Warto zaznaczyć, że w przeszłości Apple rejestrowało nazwy „kotów”, które nie zostały nigdy wykorzystane. Były to m.in. „Lynx” i „Cougar”.

Kolejna wersja OS X powinna zostać zaprezentowana już 2 czerwca, podczas konferencji WWDC.

[source name=”MacRumors” url=http://www.macrumors.com/2014/04/24/future-os-x-names-california/]

To Top