Informacje i nowości

Apple poinformuje użytkownika o udostępnieniu danych agencjom rządowym

NSA

Według The Washington Post, Apple będzie powiadamiać swoich użytkowników o udostępnianiu poufnych danych służbom prawa (policji, sądu itd.), ponieważ firma wierzy, że użytkownik ma prawo wiedzieć, kiedy jego dane są przetwarzane przez agencje rządowe.

Apple, Microsoft, Facebook oraz Google zmieniają regulaminy korzystania z ich usług i dodają punkt mówiący o tym, że użytkownicy powinni być powiadamiani o wykorzystaniu ich danych przez rząd, chyba że sprawa, z którą dany użytkownik jest związany jest bardziej poważna,wtedy dane będą pobierane bez powiadamiania. Yahoo planuje zrobić to samo w lipcu tego roku.

Prokuratorzy mówią, że taki ruch może pomóc przestępcom, którzy poinformowani o tym, że ich dane mają zostać udostępniane np. zniszczą swój telefon, aby uniemożliwić jego wyśledzenie. TWP poinformowało również, że kilka firm celowo zrezygnowało z tego typu działań, aby potencjalny użytkownik-przestępca nie domyślił się, że organy ścigania zbierają dane z jego urządzenia.

Przykładowo, w USA, tak jak w dużej części krajów, policja aby przeszukać czyjś dom lub rzeczy, musi mieć nakaz sądowy, lecz nakaz o nazwie „sneak-and-peek” pozwala organom ścigania na wspomniane czynności bez czyjegokolwiek pozwolenia. Wzmiankę o tym, można znaleźć w pakcie PATRIOT i warto zaznaczyć, że z tego „prawa” służby prawne korzystają bardzo często. Dlatego też Apple i inne firmy szukają sposobu na uniknięcie konieczności korzystania z tego, ponieważ to również dotyczy „świata cyfrowego”.

Zmiany zostaną wprowadzone w tym miesiącu. Rzeczniczka prasowa Apple oznajmiła, że użytkownicy będą informowani w większości przypadków. Sprawy, w przypadku których nie będą powiadamiani, to te pochodzące od służb wywiadu oraz FBI.

Firma z Cupertino coraz bardziej martwi się o prywatność danych w sieci, odkąd wyszedł na jaw program PRISM. Tim Cook mówi, że NSA nie będzie miało nigdy dostępu do serwerów Apple i dodatkowo zatrudnia certyfikowaną specjalistkę w dziedzinie ochrony danych – Sabinę Ross.

[source name=”Macrumors” url=”http://www.macrumors.com/2014/05/01/apple-notify-users-data/”]

 

 

To Top