Informacje i nowości

Protest przed poznańskim iSpotem

Protest przed iSpotem w Starym Browarze w Poznaniu

W dniu wczorajszym, około południa, przed poznańskim iSpotem w Starym Browarze, odbył się protest Ogólnopolskiego Związku Zawodowego „Inicjatywa Pracownicza” – informuje portal CodziennyPoznań.

Dlaczego wybrano właśnie to miejsce, w centrum handlowym, przed stoiskiem jednego z największych dystrybutorów sprzętu Apple w Polsce?

Traktujemy Apple jako symbol takiej produkcji, która opiera się na wyzysku w krajach trzeciego świata – mówi Agnieszka Mróz z OZZIP. Dobrze zdajemy sobie sprawę z tego, że w ten sposób działają również inne firmy w przemyśle elektronicznym i obuwniczym, ale Apple jest takim symbolem, jedną z największych globalnych firm, a z drugiej strony korzysta z usług Foxconn, czyli największego, pracodawcy i producenta elektroniki w Chinach. Foxconn zatrudnia ponad milion pracowników przy produkcji smartfonów, w tym iPhone’ów. 

Protest przed iSpotem w Starym Browarze w Poznaniu

Hasła, jakie między innymi były głoszone, to: „Stop wyzyskowi w fabrykach elektroniki”, „Apple zyskuje, Foxconn wyzyskuje”, „Solidarni z pracownikami i pracownicami Foxconna”, „Przeciw Apple. Za strajkami w Chinach”.

Pewnie wielu z Was pamięta, że Apple wielokrotnie było oskarżane nie tyle o swoje bezpośrednie działania, co o korzystanie z azjatyckich fabryk, gdzie warunki pracy są często na bardzo niskim poziomie. Bardzo głośna była również sprawa sprzed kilku lat, kiedy w stosunkowo krótkim okresie czasu, kilkunastu pracowników Foxconna popełniło samobójstwo, o czym podczas prostu przypomniała przedstawicielka Związku.

Protest, który odbył się w Poznaniu, jest częścią europejskiej kampanii sprzeciwiającej się warunkom pracy w fabrykach na całym świecie. Podobne akcje odbyły się m.in. we Frankfurcie, Bolonii, Dusseldorfie, Rzymie i Warszawie.

Jak na koniec informuje poznański portal, chociaż demonstracja przebiegła spokojnie, to ochrona Starego Browaru próbowała interweniować, zakazując rozdawania ulotek oraz powstrzymując fotoreporterów i próbując nakłonić ich do usunięcia wykonanych zdjęć. Po zakończeniu protestu, wszyscy jego uczestnicy zostali spisanie przez policję, za udział w nielegalnej demonstracji.

[source name=”codziennypoznan.pl” url=http://www.codziennypoznan.pl/apple-na-celowniku,12421,3,akt.html][source type=”Dzięki” url=”https://twitter.com/Nawrocony” name=”Kamil Jankowski”]

To Top