Informacje i nowości

Współczesne niewolnictwo. Co na to Apple?

Co zrobić, jeśli trzeba zapłacić swoje miesięczne wynagrodzenie, aby utrzymać posadę? Jest to koncepcja, która funkcjonuje w kulturze wschodu, służebność szerzy się przedewszystkim w Azji. Niejednokrotnie ludzie by utrzymać pracę zmuszani są do zapłacenia łapówki przewyższającej ich miesięczne zarobki. W Foxconn, fabryce odpowiedzialnej za składanie urządzeń Apple zanotowano przypadki tego korupcyjnego procederu.

Stanowisko Apple.

Gdy gorący produkt podobny do najnowszego iPhone musi być wykonany szybko i w wielkim nakładzie, fabryki często przyjmują pracowników poza rekrutacją. Od wielu z tych pracowników są pobierane opłaty za otrzymanie posady. Dzięki temu ma się „pozorną” gwarancję kilkumiesięcznego kontraktu.

Wina leży po stronie dostawców, niestety Apple wypłacając pieniądze fabrykom, zgadza się na tego typu zabiegi, a jest to niedopuszczalne. Podejmujemy wszelkie możliwe działania przy współpracy z organizacjami zajmującymi się tematem współczesnego niewolnictwa, by temu zapobiec.

powiedział Jeff Williams,wiceprezes operacyjny Apple, w ​​wywiadzie dla Bloomberga .

Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła, że zadłużenie pracowników na korzyść pracy jest formą „współczesnego niewolnictwa”. Ostatni audyt Apple stwierdził, że 92 pracowników z azjatyckich fabryk z 1,1 mln zatrudnionych, przekroczyło 60-godzinny limit czasu pracy. Apple już wcześniej naciskało  na Foxconn, aby pracownicy mieli lepsze warunki pracy a przede wszystkim, by nie byli obciążani z wynagrodzenia za możliwość pracy. Teraz trwają ostre negocjację by temu całkowicie zapobiec.

[source name=CultOfMac url= http://www.cultofmac.com/311903/apple-bans-bonded-servitude-vast-supply-chain/#DFH2vjxmV1gFVmKU.99]

To Top