Informacje i nowości

[WWDC14] iOS 8 – Family Sharing

iOS 8 – Family Sharing

Wraz z iOS 8, Apple stawia krok w kierunku łatwego współużytkowania urządzeń z iOS w rodzinie. Dzięki nowemu Family Sharing nie tylko będziemy mogli łatwiej podzielić się danymi z najbliższymi, ale również rodzice otrzymają kontrolę rodzicielską nad zakupami swoich pociech.

Współdzielenie zakupionych produktów

Już teraz rodzina może korzystać z jednego Apple ID, a raz kupione rzeczy (muzykę, filmy, książki, aplikacje), możemy zgodnie z zasadami Apple, zainstalować na 5 urządzeniach używanych w domu. Dotychczas niosło to jednak pewne utrudnienia i niebezpieczeństwa, które wydaje się rozwiązywać właśnie Family Sharing.

Przede wszystkim, pobieranie współdzielonych, zakupionych produktów będzie odbywać się w prostszy sposób, bez potrzeby udostępniania Apple ID i hasła pozostałym członkom rodziny.

iOS 8 – Family Sharing

Współdzielenie zdjęć, kalendarza

W iOS 8 automatycznie zostaje utworzy rodzinny strumień zdjęć, do którego możemy dodawać wszystkie zdjęcia, którymi chcielibyśmy podzielić się z naszą rodziną, te – oczywiście za pośrednictwem iCloud – będą dostępne także na ich urządzeniach. Właściwie już teraz możemy osiągnąć taki sam efekt, aczkolwiek wymaga to kilku „tapnięć” palcem więcej.

iOS 8 – Family Sharing

Podobnie, współdzielenie kalendarza raczej nie jest czymś, czego nie moglibyśmy osiągnąć już teraz. Jednak w iOS 8 utworzenie np. kalendarza z datami ważnymi dla rodziny (rocznice, urodziny, itd.) i współdzielenie go z jej członkami ma być jeszcze wygodniejsze.

iOS 8

Lokalizacja

Oto kolejny przykład tego, że Family Sharing to w dużej mierze zebranie i uproszczenie kilku, obecnych już w systemie funkcji. Bo chociażby udostępnianie lokalizacji znajomym także nie jest niczym nowym, dzięki aplikacji Find my Friends[appstore id=466122094 type=price]. Wydaje się jednak, że teraz członkami rodziny będziemy mogli zarządzać z jednego miejsca i już domyślnie, wszystkie osoby będą dostępny we wspomnianej aplikacji.

iOS 8

Natomiast za pomocą Find my iPhone[appstore id=376101648 type=price] będziemy mogli lokalizować zgubione urządzenia członków rodziny, co wydaje się rozwiązaniem bardzo przydatnym. Przykład? Kiedy byłem razem z żoną i okazało się, że gdzieś zapodziałem swojego iPhone’a, aby go zlokalizować, musiałem w Find my iPhone na jej urządzeniu najpierw wylogować się z jej konta, a potem zalogować się na swoje. Teraz takie działanie będzie całkowicie zbędne.

Ograniczenia zakupów / Kontrola rodzicielska

To zdecydowanie najciekawsza funkcja Family Sharing, z której na pewno szczególnie ucieszą się rodzice. Po pierwsze, członkowie rodziny będą mogli korzystać podczas zakupów w App Store z jednej karty płatniczej. Po drugie, rodzice nie będą musieli martwić się, że bez ich wiedzy konto zostanie ogołocone ze wszystkich środków, które ich pociecha postanowi wydać na ulubione gry. Bo aby to zrobić, dziecko będzie musiało wysłać prośbę do rodzica i dopiero on zaakceptuje, bądź odrzuci płatność. Proste i moim zdaniem rewelacyjne rozwiązanie!

iOS 8 – Family Sharing

[half]

<< iOS 8 – klawiatura Quick Type

[/half][half_last]

iOS 8 – iCloud Drive >>

[/half_last]

 

To Top