Informacje i nowości

Nowości dla muzyków w OS X Yosemite oraz iOS 8

MIDI

Wraz z iOS 8 oraz OS X Yosemite nadchodzą nowości również w dziedzinie audio, jednak Apple nie opowiedziało o nich na keynote otwierającym tegoroczne WWDC. Szczególnie, można tu wymienić dwie najważniejsze funkcje:

[list_style class=”bookmark” ]

  • do przebudowanego CoreAudio API dołączono także możliwość przesyłania danych MIDI przez Bluetooth;
  • dzielenie się zasobami pomiędzy aplikacjami, które notabene pojawiło się przy okazji z prezentacji iOS 7.

[/list_style]

Wysyłanie MIDI przez Bluetooth pozwoli, na przesyłanie tych danych pomiędzy Macami, urządzeniami z iOS oraz urządzeniami firm trzecich, dzięki czemu, z łatwością prześlemy naszą kompozycję lub efekty w dwie strony, bezprzewodowo, do takich aplikacji jak GarageBand[itunes id=408709785 type=”first”][itunes id=682658836 type=second] oraz Logic Pro X[itunes id=634148309 type=price]. Oczywiście, to nic nowego, ponieważ można już było to robić za pomocą Wi-Fi, jednak nie było najlepszym możliwym rozwiązaniem.

Możliwość połączenia się za pomocą Bluetooth, pozwoli Mac OS X Yosemite na skanowanie, bezpośrednie połączenie się z urządzeniami MIDI jakie są w pobliżu i bezstratną komunikację. Dodatkowo, dzięki tej funkcjonalności, nawet sam Mac może się zgłaszać jako urządzenie MIDI. Z kolei na iOS 8, dzięki CoreAudio UI, programiści będą mogli stworzyć interfejs użytkownika, który nie będzie różnił się funkcjonalnością czy to na iPhone’ie, czy to na iPadzie.

MIDI iOS 8

Ta funkcjonalność będzie dostępna dla Maców wyprodukowanych w 2012 roku i dla niektórych modeli Maców z 2011 roku, które mają natywne wsparcie dla Bluetooth. Funkcja będzie również obsługiwana przez urządzenia z iOS – od iPhone’a 4s, iPada 3. generacji (pierwszy iPad z Retiną) oraz od pierwszego iPada mini.

Apple stara się też wykształtować standard dla urządzeń MIDI i moim zdaniem, bardzo dobrze. Na rynku mamy wiele urządzeń takiego typu, zaczynając od klawiatur sterujących, przez drumpady, po kontrolery DJ, które specjalnie zostały stworzone do korzystania z produktów Apple. Na razie, jak wiadomo zresztą, ograniczy się to do Mac OS X i iOS, jednak firma z Cupertino nie wyklucza udostępnienia standardu dla innych systemów operacyjnych i maszyn. Niestety, przyjdzie nam trochę na to poczekać, ponieważ jeżeli wierzyć słowom przedstawicieli Apple, projekt ten ma niestety najniższy priorytet.

Druga z nowości co ciekawe, została zapowiedziana wraz z iOS 7, lecz dopiero wraz z iOS 8, ma szanse ujrzeć światło dzienne. Mowa tutaj o funkcjach dzielenia się zasobami pomiędzy aplikacjami, dzięki czemu przykładowo w GarageBand będziemy mogli wykorzystać efekty, bądź wirtualne instrumenty pochodzące z innych aplikacji. Dodatkowo, Apple jak zwykle idzie na rękę klientom, więc już w samej aplikacji umieszczono przełącznik pomiędzy aplikacjami muzycznymi, znajdującymi się na naszym iUrządzeniu. Jego przykład, wraz z zastosowaniem funkcji opisanej przeze mnie przed momentem, można zobaczyć poniżej:

GarageBand

Apple dodało także ulepszenia do Audio Units, które jest wykorzystywane do instalowania dodatkowych efektów, czy wirtualnych instrumentów w GarageBand i Logic X. Główną nowością jest tutaj możliwość przypisania tagu do danego komponentu, dzięki czemu łatwiej go wyszukamy w gąszczu wtyczek, które mamy zainstalowane.

Na koniec warto wspomnieć, że dzięki nowemu silnikowi dźwiękowemu, programiści będą mogli pisać niemalże o połowę mniej kodu niż dotychczas i dodatkowo wykorzystać w pełni funkcje, o których pisałem wcześniej. Oczywiście, funkcjonalności opisane przeze mnie w tym artykule, to dopiero przedsmak tego, co Apple tak naprawdę zdziałało dla muzyków z okazji nowych wersji ich systemów operacyjnych.

[source name=”9to5Mac” url=”http://9to5mac.com/2014/06/04/new-for-audio-in-ios-8-yosemite-midi-over-bluetooth-le-new-inter-app-audio-features-more/”]

To Top