Informacje i nowości

Apple walczy z „fake’owymi” ocenami i recenzjami aplikacji w App Store

Fałszywe, „fake’owe” oceny i recenzje aplikacji w App Store powoli stają się coraz większym problemem. Może to negatywnie wpłynąć zarówno na ocenę sklepu, jak i zachwiać rankingi, zwłaszcza jeśli chodzi o te dotyczące najczęściej pobieranych aplikacji. Według TechCrunch, Apple rozpoczęło walkę z tym procederem.

TechCrunch jako przykład podaje aplikację Better Fonts Free[itunes id=735011588 type=price], opisując ją jako „spamerską” i dodając, że w chwili obecnej aplikacja ma zaledwie około 4000 recenzji, mimo że wcześniej, było ich ponad 20000. Ponieważ deweloperzy nie mają możliwości usuwania ocen aplikacji (zresztą, kto by usuwał te 5-gwiazdkowe?), oznacza to, że Apple zidentyfikowało znaczą część z nich jako fałszywe i skasowało.

Nie jest do końca wiadome, w jaki sposób Apple wykrywa fałszywe recenzje, jednak można się domyślać, że wiele z nich ma podobną budowę, używa podobnych sformułowań i najczęściej są aż zbyt pozytywne. Do tego na pewno dochodzi analiza „zachowań” fałszywego konta, oraz sprawdzanie i porównywanie adresów IP, z których boty łączą się z App Store.

Fałszywe recenzje

W internecie istnieje kilka stron i usług marketingowych, które pozwalają programistom zakupić fałszywe, 5-gwiazdkowe opinie i tym samym poprawić wizerunek swoich aplikacji, zwiększyć ilość pobrań i wskoczyć na listę „top free”. Apple ostrzega jednak, że autorzy gier i programów, którzy dopuszczają się takich działań i wykorzystują je do manipulowania rankingami ich aplikacji w App Store, mogą zostać wyrzuceni z programu deweloperskiego.

[source name=”MacRumors” url=http://www.macrumors.com/2014/06/13/apple-fake-app-store-reviews/]

To Top