Informacje i nowości

Apple pozwane przez komisję Unii Europejskiej w sprawie podatków

Sprawy sądowe Apple

Komisja Unii Europejskiej wytoczyła proces sądowy Apple, w sprawie podatków opłacanych przez firmę z Cupertino w Irlandii, jak donosi The Loop. Według nich, może dochodzić do oszustw podatkowych na dużą skalę:

Komisja Unii Europejskiej oficjalnie pozywa Apple w sprawie opłacanych przez nie podatków w Irlandii. (…) Prawo w Unii Europejskiej jest stworzone tak, aby zapobiegać nieuczciwym zagrywkom podatkowym, jednakże nie jest wiadomo, czy rządy oferują specjalne umowy podatkowe firmom i branżom, które by naruszały prawo.

Oprócz Apple, komisja pozwała jeszcze takie firmy jak Starbucks i Fiat Finance and Trade SA. Komisja będzie sprawdzać, czy nie doszło tutaj do oszustw podatkowych, oraz jak duże są straty. Rząd irlandzki zaprzecza doniesieniom, że pomiędzy nimi, a wieloma firmami międzynarodowymi (nie tylko z Apple) została zawarta specjalna 2–procentowa umowa podatkowa, o której mówiło się już wcześniej.

Już teraz, na początku sprawy, możemy spotkać się z wieloma negatywnymi, bezpodstawnymi komentarzami ze strony komisarzy oraz specjalistów ze zrzeszenia specjalistów finansowych:

Specjalne umowy podatkowe powinny zostać zakazane w EU. Wszystkie ulgi i odciążenia powinny być dostępne jedynie dla początkujących przedsiębiorstw – mówi Chas Roy-Chowdhury, szef do spraw podatków w Association of Chartered Certified Accountants.

Powinniśmy walczyć z agresywnymi planami podatkowymi – mówi Joaquin Almunia, komisarz do spraw konkurencji. Uważa jednak, że ciężko przewidzieć, czy zwrot nastąpi, nawet jeżeli komisja EU znajdzie stosowane praktyki dotyczące podatków za nielegalne.

Długo nie trzeba było czekać na odpowiedź Apple, która ukazała się na łamach Bloomerg:

Apple płaci każde euro, które jest winne. Nie jesteśmy specjalnie traktowani przez rząd irlandzki. Apple przyporządkowuje się prawom obowiązującym każdą międzynarodową firmę robiącą biznes w Irlandii.

W zeszłym roku, jak pisał kolega Kamil, senat USA był bardzo niezadowolony z faktu, że Apple płaci podatki w innym kraju i twierdzono, że USA traci na tym 90 miliardów dolarów rocznie. Oczywiście firma z Cupertino temu zaprzeczyła, a śledztwo prowadzone wtedy przez SEC (Securities and Exchange Commission), zostało umorzone, z braku dowodów na to, że producent iPhone bawi się w oszustwa podatkowe. Ciekaw jednak jestem, co wyniknie z śledztwa komisji Unii Europejskiej.

[source name=”9to5Mac” url=”http://9to5mac.com/2014/06/10/eu-launching-formal-investigation-into-apples-tax-practices-in-ireland/comment-page-1/”][source name=”9to5Mac” url=”http://9to5mac.com/2014/06/11/apple-responds-to-eu-investigation-into-tax-practices-apple-pays-every-euro-of-every-tax-that-we-owe/”]

To Top