Informacje i nowości

Dzięki blokadzie aktywacji znacząco spadła kradzież iPhone’ów

Find my iPhone

Kradzieże smartfonów, a w szczególności iPhone’ów, w ostatnim czasie stały się poważnym problem. Według informacji, które opublikował w maju portal Cult of Mac, w miastach takich jak San Francisco, czy Nowy Jork, rabunki telefonów Apple stanowiły nawet połowę wszystkich odnotowywanych przestępstw.

Na szczęście, wraz z wydanym jesienią ubiegłego roku systemem iOS 7, Apple wprowadziło nową funkcję o nazwie „aktywacja blokady” (ang. „activation lock”). Funkcja jest częścią usługi/aplikacji Find my iPhone i jest aktywowana automatycznie, po jej skonfigurowaniu. Blokada aktywacji sprawia, że niepowołane osoby nie będą mogły korzystać z telefonu i sprzedać go bez wiedzy prawowitego właściciela. Po włączeniu blokady aktywacji, wymagane jest podanie Apple ID oraz hasła, gdy tylko ktoś chciałby dezaktywować aplikację Find my iPhone, wylogować się z usługi iCloud lub wymazać zawartość urządzenia (także za pośrednictwem komputera i programu iTunes).

Jak wprowadzenie tej funkcji wpłynęło na liczbę przestępstw? Okazuje się, że dane wyglądają bardzo obiecująco. Według statystyk opublikowanych przez policję w San Francisco, Londynie i Nowym Jorku, rabunki iPhone’ów znacząco spadły. W przypadku San Francisco jest ich teraz o 38% mniej, w przypadku Londynu o 24%, a w Nowym Jorku o 19%. Blokada aktywacji wdrożona przez Apple została pochwalona, jako „pierwsza na świecie próba wdrożenia technologicznego rozwiązania globalnej epidemii kradzieży smartfonów”.

Rząd USA dąży do tego, aby jak największa liczba producentów smartfonów stosowało podobne rozwiązania w swoich urządzeniach. W kwietniu tego roku, Apple zawarło dobrowolną umowę z innymi firmami, która ma na celu wprowadzenie technologii antywłamaniowych we wszystkich smartfonach, które trafią do sprzedaży począwszy od lipca 2015 roku. Prawdopodobnie usługa Find my iPhone w połączeniu z blokadą aktywacji, która w grudniu ubiegłego roku chroniła 78% iPhone’ów, już teraz spełnia wszystkie wymogi umowy, ale niewykluczone, że do przyszłego roku Apple wprowadzi jeszcze jakieś dodatkowe rozwiązania i zabezpieczenia.

[source name=”Cult of Mac” url=http://www.cultofmac.com/284299/activation-lock-responsible-massive-drop-iphone-thefts/]

To Top