Informacje i nowości

Jony Ive udzielił wywiadu dla The New York Times

Jony Ive

Niedawno ukazał się artykuł The New York Times, dotyczący obecnego CEO Apple, Tima Cooka. Na potrzeby tej publikacji, redakcja przeprowadziła krótki wywiad z głównym projektantem Apple – Jonym Ive. Ive wypowiada się na temat filozofii projektowania produktów firmy z Cupertino, zmian jakie zaszły podczas „panowania” Tima Cooka oraz o nowych produktach, nad którymi pracuje.

W anegdocie na temat Jobsa, jego „dziedzictwa” oraz tworzeniu małych zespołów, główny projektant wyznał, że Cook kontynuuje to, co zaczął Steve i nic się w tej kwestii nie zmieniło. Apple nadal kładzie nacisk na innowacje, wprowadzając zespół Ive’a i jego samego na nowe rejony.

Przez ostatnie 15 czy 20 lat pracowałem nad najbardziej kreatywnymi częściami projektów, którymi się zajmujemy. Uwielbiam rozmawiać o przyszłości – o materiałach, nad którymi nie pracowaliśmy wcześniej, lecz osobiście pracuję nad nimi już od kilku lat. Tim jest bardzo zaangażowany we wprowadzanie Apple w nowe rejony.

To co mówi Ive na temat nowości wydaje się bardzo ogólnikowe, ale według plotek, Apple pracuje nad szeregiem różnych materiałów, które nie pojawiły się w ich urządzeniach (w ogóle, bądź na dużą skalę). Przykładem jest opisywany przeze mnie wczoraj szafir, który ma być użyty do produkcji ekranu dla tegorocznych iPhone’ów oraz iWatcha, stopy ciekłych metali do produkcji niektórych części ich urządzeń oraz prawdopodobnie grafen.

Z dwoma pierwszymi materiałami, Apple oczywiście eksperymentowało już dużo wcześniej – szafir pojawił się chociażby w Touch ID w iPhone’ie 5S, natomiast stopy ciekłego metalu były używane począwszy od iPhone’a 3GS do produkcji kluczyka do karty SIM. To jednak nie oznacza, że Apple nie będzie próbowało wykorzystać tych materiałów również do budowy innych części ich urządzeń.

Wraz z pewnymi wskazówkami odnośnie nowych produktów, Jony Ive wspomniał również o ostatnich zmianach. Według niego, zmiany w zespole projektującym interfejs użytkownika nie są tak dramatyczne i mówi, że ten zespół zawsze współpracował ze sobą tak blisko, jak tylko się da. Jak mówi Ive, tytuły kierownicze i pracownicze nie mają w Apple znaczenia, ponieważ w firmie z Cupertino każdy jest równy.

[source name=”MacRumors” url=”http://www.macrumors.com/2014/06/16/jony-ive-new-materials/”]

To Top