Informacje i nowości

iPhone 6 z barometrem?

Oprócz dużego ekranu, nowej obudowy i innych nowości, iPhone 6 może mieć coś jeszcze – barometr. Barometr jest wykorzystywany do mierzenia ciśnienia atmosferycznego jak i do mierzenia wysokości. Również, dzięki danym barometrycznym, możliwe będzie dostarczanie informacji o aktualnej pogodzie i nadchodzących zmianach. Barometr jest głównie wykorzystywany przez turystów, alpinistów czy rowerzystów. Może być również wykorzystany do nawigacji „indoor”, o której pisałem wcześniej.

Jednak do rzeczy… W XCode 6 oraz iOS 8 odkryto zaktualizowane CoreMotion API, które zawiera odwołania właśnie do pomiaru aktualnej wysokości, wykorzystując ten sensor:

CoreMotion API

Obecnie pomiar wysokości jest wykonywany dzięki GPS oraz sensorom ruchowym (takim jak chociażby żyroskop czy akcelerometr itp.), jednak barometr jest bardziej precyzyjny i łatwiej jest operować danymi pozyskanymi właśnie z niego. Jak widać na drugim odwołaniu, framework najpierw sprawdza, czy urządzenie wspiera taką funkcję i czy posiada barometr:

CoreMotion API

Orwin Gentz z FutureTap, który notabene odkrył te referencje, przetestował ten framework na obecnej generacji iPhone’a, czyli iPhone’ie 5s. Nie trudno wywnioskować, że odpowiedź jaką uzyskał była negatywna, ponieważ urządzenie nie posiada tego sensora oraz nie wspiera tej funkcji. Jak widać, to już jest zarezerwowane dla przyszłych modeli iUrządzeń, prawdopodobnie począwszy od tegorocznego iPhone’a 6, iPadów czy chociażby iWatcha.

CoreMotion API

Dzięki Hamza Sood, odkryto również odwołania do mierzenia ciśnienia otoczenia, które z kolei może być używane do ustalenia aktualnej pogody oraz jej zmian. Może to spowodować niemałą rewolucję w dziedzinie aplikacji pogodowych, a nawet stworzenie nowych projektów w tej dziedzinie.

Wcześniejsze plotki sugerowały pojawienie się sensorów temperatury, ciśnienia oraz wilgotności, jednak być może będą one częścią koprocesora M8, który z kolei jest częścią procesora A8. Nowy układ jest zorientowany na wydłużenie żywotności baterii urządzenia, bez znaczących zmian architektury względem procesora A7. Apple zawsze interesowało się sensorami i sukcesywnie je wprowadzało do swoich urządzeń. Przykładowo, w 2010 roku do iPhone 4 wprowadzono żyroskop. Według źródeł w Apple, programiści firmy obecnie pracują nad zaktualizowaną wersją aplikacji kompas, która właśnie miałaby obsługiwać barometr i dodatkowo dostarczać dane na temat wysokości.

[source name=”9to5Mac” url=”http://9to5mac.com/2014/06/18/iphone-6-likely-to-sport-barometer-air-pressure-sensors-to-measure-altitude-weather/”]

To Top