Aplikacje na iOS i OS X

WireLurker nadchodzi! Strzeżmy się

WireLurker atakuje! Bądźmy czujni.

Najnowsze doniesienia z The New York Times ukazują, iż systemy iOS i OSX są narażone na działanie oprogramowania malware. Wirus WireLurker ma instalować się na komputerze poprzez podłączenie kabla USB i po potwierdzeniu komunikatu „Zaufania” na urządzeniu z iOS. Jak potwierdzono nawet nie jailbreakowane sprzęty są zagrożone. Jak na razie nie mamy informacji czemu miałby służyć owy „wynalazek”. Wiemy jedynie, że z iPhone’a potrafi zebrać dane kontaktowe, czy też informacje dotyczące i pochodzące z Apple ID. Doniesienia wskazują, iż zainfekowanych ma być już 250 tysięcy sprzętów Apple na terenie Chin i problem tak naprawdę dotyczy tylko tego regionu. W tym pirackim świecie najwięcej jest podróbek różnych sprzętów i nieautoryzowanych programów. Co więcej Chińczycy korzystają z zewnętrznych sklepów. Uwadze mistrzów kopiowania nie umknęło widać oprogramowanie iOS i OSX, a jak dowiadujemy się z The New York Times’a, tylko programy z poza App Store mogą być „nosicielami” wirusa, niestety, mogą one zarażać również te oryginalne softy.

[half]virus[/half] [half_last]virus1[/half_last]

Profilaktyka:

1. Kupuj TYLKO oryginalne licencjonowane programy z App Store lub od sprawdzonych deweloperów.
2. Nie podpinaj telefonów innych użytkowników do swojego sprzętu Apple.
3. Nie podłączaj swojego telefonu do niecertyfikowanych akcesoriów.
4.Wystrzegaj się jailbreaków urządzeń iOS.

Teoretycznie Ameryka i Europa powinna czuć się bezpieczna. W praktyce, rozwój oprogramowania jest nie przewidywalny. Jest to swego rodzaju karma, kradniesz więc możesz także być okradzionym, warto o tym pamiętać. Zastanawiające jest pytanie do czego służy wirus. Jak zwykle, może służy on wykradaniu danych dotyczących np. naszych kart kredytowych, których używamy w serwisie App Store. Pod uwagę brane są również działania szpiegowskie. Nie wykluczone jednak, iż jest on potrzebny różnym koncernom reklamowym, które chcą wykraść dane, by wiedzieć jakimi produktami jesteśmy zainteresowani.

[source name=NewYorkTimes url=http://bits.blogs.nytimes.com/2014/11/05/malicious-software-campaign-targets-apple-users-in-china/?_r=0]

To Top