Poradniki i tutoriale

iCloud w eksploratorze Windows?

Każdy użytkownik iPoda Touch, iPhone’a i iPada wie, że poza synchronizacją poprzez iTunes istnieje wirtualna chmura Apple – iCloud, jednak nie każdy wie, że takowa chmura posiada oprócz integracji iOS-OS X również integrację iOS-Windows i OS X-Windows. Może się Wam to wydawać oczywiste, bo przecież istnieje icloud.com, prawda? Ja jednak nie o tym, a o aplikacji iCloud, którą Apple wydało na system Windows.

Zacznijmy od pobrania „Panelu Sterowania iCloudz tej strony.

Po pobraniu otwieramy instalator, a później to tylko kwestia odczekania i kliknięcia parę razy przycisku „Dalej” itd.

Po zainstalowaniu zostaniemy poproszeni o ponowne uruchomienie komputera. Po restarcie uruchamiamy iCloud z menu/ekranu Start, zostaniemy poproszeni o nasze Apple ID i hasło, oraz dostaniemy zapytanie czy chcemy wysyłać raporty o błędach do Apple. W tym momencie zaczyna się cała magia.

icloud po instalacji

W nowo pokazanym oknie możemy zarządzać, co ma być synchronizowane z chmurą. Apka ta pokazuje otwartość i potencjał iCloud. Możemy synchronizować nasze przypomnienia, kontakty, pocztę z programem Microsoft Office Outlook, lub (jeżeli mamy Windows 8) z kafelkowymi aplikacjami Poczta, Kontakty, albo jeżeli wolimy rozwiązania innych firm to możemy połączyć iCloud np. z Mozilla Thunderbird. Oprócz tego możemy synchronizować zakładki w najpopularniejszych przeglądarkach, czyli Internet Explorer, Mozilla Firefox lub Google Chrome (o dziwo nie można połączyć iCloud z Windows’ową wersją Safari). To co jest świetne to fakt, że jeżeli mamy przykładowo zakładki w Chrome, zostaną one automatycznie przeniesione na iPada, iPhone’a! Bardzo przydatną opcją jest też integracja iCloud DriveEksploratorem Windows, wystarczy go zaznaczyć w Panelu sterowania iCloud, a po chwili, nasze pliki zgromadzone w chmurze Apple będziemy mogli modyfikować prosto z okna Eksploratora plików.

icloud drive

No dobra, bez przesadnego słodzenia i zachwalania tej funkcji. Jest jeden minus który trochę mnie zniechęca. Mianowicie nie otworzymy plików przygotowanych pod przykładowo Pages, Numbers i Keynote odpowiednio programami Word, Excel i PowerPoint i nie mam na myśli tu braku wsparcia ze strony Microsoftu dla plików pakietów Apple, tylko fakt, że plik z iCloud Drive faktycznie znajduje się na dysku komputera ale… Otwierany jest przez webową wersję iCloud. Jedynie pliki, które Windows potrafi otworzyć (dokument Word, obraz .jpg itp.) zostaną otworzone przez system, a nie przez iCloud.

Dodatkową przydatną (i już w pełni użyteczną na Windows) funkcją są zdjęcia iCloud. Wystarczy tylko powiązać folder z obrazami na dysku komputera a po zastosowaniu zmian w Panelu iCloud, wszystkie zdjęcia z naszych iUrządzeń będą się pojawiać w ustalonym przez nas folderze bez kompresji zdjęcia (dodatkowo iCloud automatycznie utworzy skrót do folderu ze zdjęciami w „Moim Komputerze” i w pasku ulubionych na bocznym pasku Eksploratora Windows), oraz na odwrót – wystarczy wkleić do ustalonego folderu zdjęcie a po chwili pojawi nam się w aplikacji Zdjęcia na iUrządzeniu.

 

Kliknij tutaj po więcej informacji nt. iCloud.

 

To Top