Poradniki i tutoriale

Jailbreak? iPhone nie startuje? Proste triki na ratunek

Być może znasz coś takiego jak Jailbreak? Jest to uwolnienie iUrządzenia od zabezpieczeń Apple przez co otrzymujemy dostęp do różnych, często niedozwolonych przez Apple aplikacji oraz funkcjonalność dotychczas niedostępną. Od razu dodam, że nie jest to zabieg polecany przez serwis AppleCenter ze względu na „otwarcie” urządzenia na różnego rodzaju wirusy i inne niebezpieczeństwa oraz możliwość utraty gwarancji, iPhone czy iPad może też zachowywać się niestabilnie. W związku z tym, że iOS jest systemem szczelnie zamkniętym trwa przysłowiowa „wojna” Apple versus Hakerzy szukający sposobu na Jailbreak kolejnych wersji iOS. Osobiście w swoim jabłkowym życiu zdarzyło mi się wprowadzić mojego iPoda touch 4G w ten „niedozwolony stan” zwany Jaibreak. Dziś jednak nie o tym.

Jeżeli zamierzasz bawić się z JailBreakiem, to warto poznać sposoby przywrócenia naszego urządzenia do normalnego działania, bo np. JailBreak nie wykonał się poprawnie albo po jakimś czasie dojdziesz do wniosku, a tak się często zdarza, że już nie chcesz mieć „złamanego” urządzenia. Naszą deską ratunku będzie tzw. tryb awaryjny, w który wprowadza się naszego iPhone’a czy iPada aby uzyskać jego produkcyjny stan. Dla początkujących i w ramach przypomnienia dla bardziej doświadczonych: iTunes nie jest w stanie zaktualizować lub odtworzyć „uwolnione” urządzenie w normalnym trybie działania. Tak więc do rzeczy:

Tryb DFU – najczęściej wykonywany tryb awaryjny. Jak go uaktywnić?

  1. Wyłącz swoje urządzenie.
  2. Naciśnij przycisk Power przez 3 sekundy.
  3. Naciśnij i przytrzymaj przycisk Home dalej trzymając wciśnięty przycisk Power przez 10 sekund.
  4. Zwolnij przycisk Power, lecz dalej trzymaj przycisk Home przez kolejne 15 sekund.

Po wykonaniu powyższej instrukcji nasze urządzenie nie powinno niczego wyświetlać, a iTunes powinien wykryć go pokazując monit o treści: „iTunes wykrył iUrządzenie działające w trybie awaryjnym. Aby móc go używać z iTunes, musisz go odtworzyć.” Będąc przy trybie DFU, trzeba wspomnieć o trybie PwnedDFU, czyli tzw. głębszego DFU, który może służyć przykładowo do downgrade’u systemu iOS, lecz działa to tylko na urządzeniach z procesorem A4 i starszych.

[half]

Tryb Recovery –  tryb przywracania systemu. Jest to tryb bardziej widoczny dla użytkownika, gdyż po wprowadzeniu urządzenia w ten tryb, wyświetla ono monit typu „Podłącz do iTunes”. Jak go uaktywnić?

  1. Wyłącz swoje urządzenie.
  2. Naciśnij przycisk Power przez 3 sekundy.
  3. Naciśnij i przytrzymaj przycisk Home dalej  trzymając wciśnięty przycisk Power  do momentu, aż na ekranie ponownie pojawi się jabłko.
  4. Po pojawieniu się jabłka na ekranie, zwolnij przycisk Power lecz nadal trzymaj przycisk Home do momentu aż pojawi się monit „Podłącz do iTunes”.

Po wprowadzeniu iUrządzenia w ten tryb, iTunes wyświetli podobny monit co w trybie DFU, lecz iUrządzenie automatycznie zrestartuje się po 5 minutach bezczynności!

[/half] [half_last]iOS 8 połącz iPhone z iTunes[/half_last]

Na koniec jeszcze jeden trik. Nie zawsze pobieramy uaktualnienia systemu iOS bezpośrednio z iTunes. Możemy pobrać plik nowego systemu z różnych miejsc. Również my publikujemy linki do najnowszych wersji oprogramowania do wszystkich urządzeń Apple, jak np. tutaj. Jeżeli np. uruchomiłeś swoje iUrządzenie w trybie Recovery i chcesz szybko wybrać obraz systemu *.ipsw z dysku, wystarczy kliknąć przyciski Sprawdź aktualizacje lub Odtwórz wraz z klawiszem shift w systemie Windows lub alt na OS X. Otworzy się okno wyboru pliku, wskazujemy i otwieramy. Jeżeli wybrany system posiada certyfikację Apple to iTunes wykona aktualizację systemu. Jeżeli użyjemy systemu niecertyfikowanego, iTunes wyrzuci błąd 3194. Powodzenia.

To Top