Informacje i nowości

Samsung produkuje 75% procesorów A9 dla przyszłego iPhone’a

O samym mikroprocesorze A9 i współpracy Apple z Samsungiem wstępnie pisałem /tutaj/. Zaczerpnąłem trochę liczb i konkretniejszych informacji na ten temat z zagranicznego portalu iDownloadblog. Większość informacji się potwierdziła. Sprawdźmy co dobrego dzieje się wokół procesora przygotowanego dla nowej generacji iPhonów.

Komponenty nowego iPhone’a już w drodze.

iPhone przyszłej generacji doczekał się mózgu operacyjnego o kodzie A9. Nie kto inny, a Samsung produkuje aż 75 procent tych mikrochipów. Patrząc po liczbach, koreańska firma będzie musiała stawić czoła wielkiemu wyzwaniu. Potwierdziły się plotki co do miejsca produkcji układu. Jest to fabryka w Austin w Teksasie. Choć nie wiadomo, ile jest wart kontrakt (prawdopodobnie miliardy), to odwieczny rywal Apple powinien odczuć to mocno na poprawie swojego budżetu. W pewnym momencie podniesiono temat firmy Tajwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) i to im ostatecznie przypisywało się pozostanie głównym dostawcą procesora A9, lecz zajęcie oficjalnego stanowiska przez Apple, szybko rozwiało wszelkie wątpliwości. Były dostawca pokryje tylko 25 procent zleceń.

Teksas - fabryka Samsung'a

Teksas – fabryka Samsung’a

Zgodna okazała się informacja o technologi wykonywania nowego procesora od Apple. A9 na pewno będzie opierać na procesie technologicznym 14 nanometrów firmy Samsung, w przeciwieństwie do 20-nanometrowej technologii stosowanej w istniejących układach A8X A8, zminiaturyzowanie produktu oznacza znaczny wzrost wydajności i potężniejszą moc obliczeniową, przy mniejszym zużyciu energii.

Analityk Ming-Chi Kuo spodziewa się, że od przyszłego roku, TSMC będzie chciało powalczyć o lepsze warunki z Apple. Mowa o zwiększeniu zamówień na chip A10 potrzebny do produkcji iPhone 7. Istotną rolę odegra produkcja czipu S2, drugiej generacji układu dla Apple Watch’a oraz A10X dla iPadów, które premiery doczekają się dopiero w 2016 roku. Komu przypadnie zaszczytny kontrakt produkcyjny na nowe układy? Przekonamy się w niedalekiej przyszłości.

[source name=idownloadblog url=http://www.idownloadblog.com/2015/01/26/samsung-a9-iphone-6s/]

To Top