Co słychać u konkurencji

Do sprzedaży trafił pierwszy smartfon z systemem Ubuntu Touch

Od zawsze lubiłem system operacyjny Linux i jego dystrybucję jaką jest Ubuntu. Pamiętam jak ucieszyła i zaciekawiła mnie prezentacja pierwszej jego wersji na urządzenia mobilne. Ubuntu Touch bo taką nazwę obrała ta dystrybucja Linux’a dla smartfonów i tabletów.

Do sprzedaży właśnie trafił pierwszy oficjalny smartfon z tym systemem operacyjnym. AquarisE4.5 czyli średniej klasy urządzenie z 4,5 calowym wyświetlaczem które ma kosztować 169,90 euro. Co do jego specyfikacji to można tutaj wymienić kilka charakterystycznych elementów:

  1. procesor Cortex A7 – 1,3GHz,
  2. 1GB pamięci RAM,
  3. slot na dwie karty micro-SIM,
  4. wyświetlacz odporny ma zadrapania i uderzenia,
  5. 8 Mpix aparat z autofokusem i podwójną lampą błyskową,
  6. kamera full HD,
  7. 8 GB wbudowanej pamięci z możliwością powiększenia za pomocą karty MicroSD (maksymalnie do 32 GB),
  8. wymiary: 137 x 67 x 9 mm,
  9. waga: 123g.

A tak wygląda jego prezentacja:

[youtube id=-dpfHYpfEXY]

Firma wprawdzie zapowiedziała na stronie że już wkrótce będą dostępne kolejne urządzenia z systemem Ubuntu Touch, ale swoją drogą ciekawe jak potoczy się los tej wersji systemu. Czy będzie on rozwijany prężnie i dystrybuowany na wielu urządzeniach? Czy tak jak w przypadku bada OS firmy Samsung szybko odejdzie w zapomnienie?

[source name=”phone Arena” url=http://www.phonearena.com/news/The-BQ-Aquaris-E4.5-is-the-worlds-first-Ubuntu-phone-will-cost-170-and-feature-mid-range-specs_id65697]

 

To Top