Aplikacje na iOS i OS X

Uważaj! Szkodliwy pakiet uszkodzi Twojego iPhone’a

Przez weekend, pojawił się ciekawy wątek na portalu Reddit. Chodziło o mod, który pozwoliłby nam na zmianę koloru ekranu boot. Powstał z inicjatywy hakerów daytonhasty, lecz spotkał się z dużą ilością pytań i próśb o pomoc. Sam w sobie nie był złośliwy, ale niewłaściwie użyty powoduje, że urządzenie z system iOS będzie na stałe bezużyteczne.

Niestety, ponieważ instrukcje instalacji mod’a nie były konsekwentnie przestrzegane, niektórzy użytkownicy zostali nagrodzeni dość drogim przyciskiem do papieru zamiast iPhone’a. W ślad za takim objawieniem, inny haker udowodnił, że osoba o złych zamiarach może oszukać osobę z systemem po Jailbreak’u do instalacji pakietu, który czyni ich urządzenie bezużyteczne. Możecie odetchnąć z ulgą. Z oryginalnym softem nie musicie się o nic martwić.

Szkodliwy pakiet.

Problem wynika z nieważnej pamięci NVRAM (nieulotnej pamięci RAM, która zachowuje informacje, gdy urządzenie jest wyłączone) nie odpowiednie dane do niej wprowadzone, mogą „zabić” całkiem dobre urządzenie w ciągu kilku sekund. W rezultacie, deweloper arcticsn0w utworzył szkodliwy pakiet o nazwie „KilliOS”- samobój dla iPhone’a. Jest to dowód, aby uświadomić nam jakie możliwości mają nieautoryzowane dodatki. Te typy złośliwego oprogramowania są w dużej mierze ograniczone do osób trzecich czy podejrzanych transakcji, które muszą być ręcznie dodane w Cydii.

Jak można chronić siebie?

1: Nie instalować pirackich aplikacji z podejrzanych źródeł. Ogólnie odradzamy Jailbreak.

2: Ale jeśli już jesteś zdecydowany, Odinstaluj OpenSSH i zmień hasło roota iPhone.

Skoro świat hakerski ma takie możliwości może pora na pakiet „idiotoodporny” dla Jailbrakowców, który uniemożliwia zmiany NVRAM. Pamiętam czasy gdy mała ilość darmowych aplikacji, trudności z płatnościami w AppStore, zmuszała nas do wykonania Jailbreaku na modelu 3gs. Faktem jest, że większość urządzeń była przywieziona zza kontynentu i przeszkoda simlocka była do ominięcia tylko w jeden programowy sposób. Wtedy jednak softy były stabilne i laik radził sobie z nimi bez przeszkód. Dzisiaj sklep AppStore w zasadzie nas nie ogranicza, a dostępność urządzeń jest ogromna. Sam z „odblokowanych programowo” urządzeń nie korzystam już od kilku lat. Oryginalny soft daje mi poczucie bezpieczeństwa, i to samo zalecamy Wam Kochani.

[source name=iDownloadBlog url=http://www.idownloadblog.com/2015/02/16/killios-malicious-brick-iphone/]

To Top