Informacje i nowości

Czy wiesz, że naszkicowanie logo Apple z pamięci to trudne zadanie ?

Apple ma jeden z najbardziej rozpoznawalnych logotypów w popkulturze. Pójdź do kawiarni i będziesz przytłoczony szeregiem świecących jabłuszek, ale okazuje się, że narysowanie logo Apple z pamięci jest szokująco trudne.

Nowe badania przeprowadzone przez naukowców z UCLA wykazały, że tylko jeden z 85 studentów studiów może dokładnie narysować kultowe logo z pamięci. Trudność w narysowaniu wszechobecnego loga mówi nam dodatkowo wiele o ludzkiej pamięci i fakcie, że w rozpoznawaniu nieregularnych kształtów ludzki mózg ma poważny problem.

 Apple-logo-640x440

Użytkowników Mac’a jak i użytkowników komputerów PC poproszono o narysowanie loga Apple z pamięci i następnie oceniano je na podstawie dokładności, ogólnego kształtu, proporcji, kształtu i lokalizacji liścia. Tylko jeden uczestnik odzwierciedlił doskonale logo. Siedmiu innych popełniło minimalne błędy.

Psycholog Christian Jarrett wyjaśnia, dlaczego tak trudno jest sobie przypomnieć znak firmy:

Nadmierna ekspozycjia i dostępność, loga Apple powoduje, iż ludzka podświadomość zaczyna odrzucać formę. Ma to ma sens z punktu widzenia funkcjonalnego – po co pamiętać coś, co jest wrzechobecne. W związku z tym ludzie tworzą ogólny, ale niedokładny obraz tego co widzą. Naukowcy przewidują, że ten sam efekt może występować dla kolorowych liter Google i innych bardzo znanych znaków graficznych. 

Podsumowując. Użytkownicy sprzętu Apple wykonywali tylko nieznacznie lepsze szkice od użytkowników komputerów PC. Studentom zadano pytanie, jak pewni byli swoich rysunków i średnia wynosiła 5,47 w skali od 1-10.

[source name=CultOfMac url=http://www.cultofmac.com/315109/people-shockingly-bad-drawing-apple-logo-memory/#v5ebwkOyOtgLmdB1.99]

To Top