Osobistości Apple

Steve Jobs prawie zwolnił Jony Ive’a

Steve Jobs planował wykopać Jonego Ive’a z Apple po raz pierwszy gdy go spotkał, zgodnie z tym co mówi nowa biografia geniusza Becoming Steve Jobs.”Przyszedł do studia, myślę, że w istocie mnie zwolnić” powiedział Ive autorom książki w wywiadzie.

Przyczyną ewentualnego oddalenia od firmy projektanta nie było nic osobistego, ale raczej fakt, że Jobs zaczął rozmawiać z Hartmut’em Esslinger’em , założycielem Frog Design, który wcześniej pracował w Apple i NeXT, a jobs chciał oddać mu jego starą pracę. Esslinger projektant oryginalnego Mac’a to w istocie Jerry Manock. Był projektantem pracującym przy produktach Apple od 1980 roku, począwszy od Apple IIc. Powrót Jobsa do Apple, oznaczał powrót na pokład wielu jego kolegów z NeXT. Ive dołączył do firmy w 1992 roku, w okresie dzikich lat i po wielu trudach zagrzał ostatecznie stołek na dobre. Jako ciekawostkę można podać, iż na miejscę Ive’a czaił się Richard Saper, który zaprojektował IBM ThinkPad. Sam w końcu zrezygnował nie chcąc pracować dla „małej, maleńkiej firmy.”

Projektant J.Manock

Projektant J.Manock

Jak ujawnił w ostatnim czasie New Yorker, Ive miał ze sobą list rezygnacyjny na pierwszym spotakniu z Jobsem, podczas którego współzałożyciel firmy Apple powiedział do niego ostre słowa „K*rwa, nie byłes odpowiednio skuteczny, prawda?” Ive i Jobs dali sobie jednak ostatnią szansę. Tworząc partnerską współpracę, która przerodziła się w przyjaźń, w późniejszym czasie Jobs był już w pełni świadom talentu Ive’a i zaowocowało to świetnymi produktami.
[source name= CultofMac url=http://www.cultofmac.com/316586/jony-ive-was-almost-fired-by-steve-jobs/]

To Top