Informacje i nowości

Sterowanie urządzeniami Apple gestami? To możliwe i to bez dodatkowego sprzętu

Można powiedzieć, że od lat oczekuje się na Maca, którego chociaż po części, będziemy mogli obsługiwać gestami. Apple  jest w posiadaniu od dłuższego czasu patentów, które pozwalałyby użytkownikom na częściowe sterowanie komputerem za pomocą wykonywanych gestów.

Giganci z Cupertino nawet kupili w 2013 roku firmę, która zaprojektowała sensor Kinect ale mimo tego w dalszym ciągu nie doczekaliśmy się tej technologii w nowych Mac’ach.

Okazuje się jednak, że może nie trzeba czekać aż Apple wprowadzi ulepszenie sprzętowe, które pozwoli nam na sterowanie gestami. Dzięki wykorzystaniu bardzo prostego fizycznego zjawiska  Apple mogłoby wprowadzić nową funkcjonalność i to bez potrzeby zmian w hardware’owych.

Nie ma żadnej sugestii, że Apple pracuje nad tym ale na tej stronie internetowej, zaprojektowanej przez Szwedzkiego fizyka komputerowego Daniela Rappa, opisane jest zjawisko, dzięki któremu rzeczywiście można wykonać wiele różnych poleceń tylko poprzez wymachiwanie dłońmi przed przeglądarką.

Jak to działa? Dzięki fizycznemu zjawisku, określanym jako Efekt Dopplera. Dana aplikacja czy strona internetowa emituje niesłyszalne dla ucha ludzkiego dźwięki, które wydostają się przez głośniki komputerowe. Kiedy ruszasz ręką zaburzasz falę dźwiękową i zmieniasz jej częstotliwość, co z kolei jest „zbierane” przez mikrofon komputera. W ten właśnie sposób Twoje gesty zostają „przetłumaczone” aby wywołać odpowiednie, zaprogramowane reakcje.

Zobaczcie jak to wygląda w praktyce.

[youtube id= rFM59B3tYI4]

Nie działa to idealnie…ale działa. Duże korporacje mogłyby spokojnie to udoskonalić. Podobno Microsoft eksperymentuje z tym zjawiskiem od 2012 roku więc może już niedługo zobaczymy pierwsze efekty tych testów.

[source name= cultofmac url= http://www.cultofmac.com/316981/how-apple-could-give-the-mac-iphone-and-ipad-gesture-controls-no-hardware-required/]

To Top