Poradniki i tutoriale

Mac nie działa. Poznaj skróty wymuszające start

Aktualizacja OS X 10.10.3 uśmierciła mojego iMaca.

Gdy po aktualizacji komputer sie uruchomił ponownie, podczas ładowania systemu zaskoczył mnie Kernel Panic, czyli błąd podstawowych struktur systemu:

 

Postanowiłem działać. Rozpocząłem od backupu najważniejszych plików z komputera. Do systemu dostałem się przez tryb Bezpiecznego Rozruchu, który uruchamiamy przytrzymując klawisz Shift od momentu włączenia komputera do pokazania się jabłka. Mac uruchomi się dłużej niż normalnie, ponieważ podczas startu jest wykonywane sprawdzanie struktur folderów systemowych.

Najpierw udałem się do narzędzia dyskowego w celu sprawdzenia i ewentualnej naprawy uprawnień na dysku. Po naprawie zobaczyłem piękny, zielony napis:

Wolumin Macintosh HD wydaje się być w porządku.

Uradowany zrestartowałem Maca. Niestety radość nie trwała zbyt długo, Kernel Panic nie dał za przegraną. Cóż, wymusiłem wyświetlenie wszystkich partycji rozruchowych Maca przytrzymując Alt. Wybrałem partycję Recovery, wybrałem język i odpaliłem instalację OS X’a. W zasadzie było to nadpisywanie systemu, ponieważ nie formatowałem dysku.

Zrzut ekranu 2015-04-14 o 16.57.42

 

Z racji tego, że było to późnym wieczorem (dochodziła północ) postanowiłem nie zarywać nocki tylko pójść spać. Nad ranem obudził mnie cyklicznie wybrzmiewany dźwięk startowy. Zgadnijcie co było jego przyczyną! Kernel Panic. Ehh.

Postanowiłem pójść na całość. Przeniosłem instalację systemu na pendrive’a, uruchomiłem Maca z pendrive’a, odpaliłem Narzędzie dyskowe i… z wielkim przerażeniem w oczach kliknąłem Wymaż przy ikonce dysku twarego Maca. Potem tylko kliknąć Zainstaluj ponownie OS X, poklikać parę razy dalej, akceptuje etc. i rozpocząć stawianie na sformatowanym dysku nową kopię OS X Yosemite.

W międzyczasie zdążyłem zrobić sobie drugie śniadanie, zjeść je, wypić herbatę. Minęło 20 min, a instalacja tak naprawdę dopiero ruszała.

Na szczęście, wszystko odbyło się po mojej myśli i Mac znów żyje.

Mam nadzieję że trochę pomogłem, a na koniec rozpiska skrótów użytych podczas formatu. Należy je użyć, gdy słyszymy dźwięk startowy, a zwolnić, gdy pokaże się rezultat akcji na ekranie.

Alt – Umożliwia wybór partycji podczas startu

⌘+R – Uruchamia komputer z partycji odzyskiwania

⌘+Alt+P+R – Zeruje pamięć podręczną i RAM (rezultatem będzie drugi dźwięk startowy)

Shift – Uruchamia system OS X w trybie awaryjnym

 

To Top