Aplikacje na iOS i OS X

CleanMyMac 3 – nowa odsłona świetnego narzędzia

CleanMyMac 3 – nowa odsłona rewelacyjnego narzędzia od firmy MacPaw, którego głównym celem jest utrzymanie porządku na komputerze z systemem Mac OS X.

Interfejs aplikacji1. interfejs aplikacji

Nowa wersja CleanMyMac 3 jest odpowiednio dopasowana pod nowy system Mac OS X Yosemite oraz wprowadza szereg dodatkowych funkcji. Cały program jest podzielony na kilka głównych sekcji, dzięki którym wykonamy różnego rodzaju czynności na poszczególnych elementach systemu, które znacznie przyspieszą jego działanie i uwolnią część niepotrzebnie zajętego miejsca na dysku.

 Oczyszczanie inteligentne

2. Oczyszczanie inteligentne - 1

2. Oczyszczanie inteligentne - 2

2. Oczyszczanie inteligentne - 3

2. Oczyszczanie inteligentne - 4 2. Oczyszczanie inteligentne - 5

W zasadzie ten element programu powinienem omówić na samym końcu, ale w samym interfejsie CleanMyMac3 jest on pierwszy od góry i zawiera wszystkie pięć kolejnych opcji które oferuje program (Śmieci systemowe, Śmieci iPhoto, Załączniki, Śmieci iTunes, Kosze, Duże i stare pliki) tylko z tą różnicą, że skanowanie jest przeprowadzane automatycznie bez możliwości ingerencji użytkownika.

W każdej kolejnej opcji dostępnej w programie będziemy mogli przeskanować poszczególne elementy komputera i ręcznie wybrać, które dokładnie chcemy usunąć.

Śmieci systemowe

Śmieci systemowe - 1 Śmieci systemowe - 2 Śmieci systemowe - 3

Śmieci systemowe - 5

Śmieci systemowe - 5

Śmieci systemowe - 6

Po przeskanowaniu naszego komputera w poszukiwaniu śmieci systemowych program wyświetli nam dokładnie raport ile znalazł plików kwalifikujących się do tej kategorii. Użytkownik z kolei może wybrać, z których kategorii pliki chciałby usunąć. Do wyboru mamy: tłumaczenia OS X, pamięć podręczna użytkownika, tłumaczenia, resztki, dzienniki użytkownika, dzienniki systemowe, uniwersalne pliki binarne, systemowa pamięć podręczna, uszkodzone preferencje, niedziałające rzeczy startowe, zdjęciowa pamięć podręczna iOS, śmieci programowe. Program automatycznie wybiera te rzeczy do usunięcia, które nie mają wpływu na działanie systemu i zainstalowanego oprogramowania i możemy bez problemu zaufać i zdać się  się na tryb automatyczny usunięcia niepotrzebnych zasobów.

Śmieci iPhoto

Śmieci iPhoto - 1 Śmieci iPhoto - 2 Śmieci iPhoto - 3 Śmieci iPhoto - 4 Śmieci iPhoto - 5

 

Tak jak w poprzedniej części po przeskanowaniu zawartości komputera w poszukiwaniu śmieci iPhoto, będziemy mogli dokonać kilka własnych modyfikacji, dzięki którym zwolnimy miejsce przez np. usuwanie oryginalnych kopi edytowanych zdjęć.

Załączniki

Załączniki Mail - 1 Załączniki Mail - 2 Załączniki Mail - 3 Załączniki Mail - 4 Załączniki Mail - 5 Załączniki Mail - 6

Program przeszukuje zawartość komputera pod kątem załączników e-mail, a rezultaty możemy spokojnie usunąć, gdyż program usuwa tylko te, które da się później odzyskać (pobrać ponownie z serwera pocztowego).

Śmieci iTunes

Śmieci iTunes - 1 Śmieci iTunes - 2 Śmieci iTunes - 3 Śmieci iTunes - 4 Śmieci iTunes - 5 Śmieci iTunes - 6Śmieci iTunes - 7

W tej części użytkownicy sprzętów Apple znajdą chyba najwięcej niepotrzebnych plików. Kopie zapasowe, aktualizacje oprogramowania iOS, programy iOS oraz naruszone pliki w iTunes. Wszystko to możemy swobodnie usunąć i zwolnić miejsce na naszym komputerze. Oczywiście ostrzegam przed nieprzemyślanym usunięciem kopii zapasowej iUrządzenia bo rzadko, ale jednak taka kopia może uratować nasze cenne dane z iPhone’a lub innego sprzętu Apple.

Kosze

Kosze - 1 Kosze - 2 Kosze - 3 Kosze - 4

 

Pewnie tak jak ja zastanawiacie się dlaczego ta opcja w programie nazywa się „Kosze” bo jest ich kilka. Główny systemowy, kosze w skrzynkach pocztowych, kosz biblioteki iPhoto i to właśnie z nich usuwane są przez program śmieci.

Duże i stare pliki

Duże i stare pliki - 1 Duże i stare pliki - 2 Duże i stare pliki - 3 Duże i stare pliki - 4 Duże i stare pliki - 5 Duże i stare pliki - 6

 

Fajna opcja dla osób które nie segregują plików w katalogach i chcą z nimi zrobić porządek. Możemy podejrzeć te które zajmują nam najwięcej miejsca na komputerze, przefiltrować po wielkości pliku np. te zajmujące 500 MB do 1 GB i usunąć.

Dezinstalator

Dezinstalator - 1 Dezinstalator - 2 Dezinstalator - 3 Dezinstalator - 4

Tutaj usuniemy każdy z zainstalowanych programów wraz ze wszystkimi powiązanymi z nim plikami które bardzo często pozostają jednak w systemie mimo odinstalowania programu.

Konserwacja

Konserwacja - 1 Konserwacja - 2 Konserwacja - 3 Konserwacja - 4

Sama konserwacja obejmuje zestaw skryptów, które odświeżają dzienniki systemowe, usuwają tymczasowe rzeczy i uruchamiają szereg przydatnych optymalizacji systemu, do których zaliczamy: zerowanie pamięci DNS, reindeksowanie wyszukiwarki Spotlight, przyspieszanie aplikacji Mail, odbudowanie bazy danych usług uruchamiania, naprawa uprawnień na dysku, sprawdzenie dysku startowego.

Prywatność

Prywatność - 1 Prywatność - 2 Prywatność - 3 Prywatność - 4

W tym miejscu wymażemy historię przeglądarek i inne ślady aktywności. Dodatkowo wymazać możemy ostatnio otwierane dokumenty, ostatnio używane serwery lub też listę ostatnio uruchamianych programów.

Rozszerzenia

Rozszerzenia - 1 Rozszerzenia - 2 Rozszerzenia - 3 Rozszerzenia - 4

Tutaj możemy usunąć lub wyłączyć widżety, wtyczki, panele preferencji, słowniki, wygaszacze ekranu oraz rzeczy uruchamiane podczas startu.

Niszczarka

Niszczarka - 1 Niszczarka - 2 Niszczarka - 3 Niszczarka - 4

Szybko i bez śladu dzięki tej funkcji wymażemy pliki lub foldery z komputera.

Monitorowanie

W tej części mamy dostępne dokładne informacje na temat naszego sprzętu, a są to: nazwa komputera, ilość pozostałego miejsca w komputerze oraz jakiego typu pliki zajmują nam go najwięcej, informacje o pamięci RAM oraz możliwość „uwolnienia” tej używanej przez procesy działające w tle, bateria i ile dokładnie wytrzyma przy obecnym naładowaniu lub jak długo musi się jeszcze ładować do pełna oraz ostatnia opcja którą jest procesor wraz z obecnym użyciem.

Monitorowanie - 1 Monitorowanie - 2 Monitorowanie - 3 Monitorowanie - 4

Powiadomienia programu

Sam program posiada inteligentny system informowania użytkownika o kilku procesach, które należy wykonać, takie jak:  opróżnienie kosza, naładowanie baterii lub w momencie jak zaczyna nam brakować miejsca na dysku, a to tylko kilka z dostępnych w programie powiadomień, dzięki którym będziemy na bieżąco z optymalizacją i konserwacją naszego komputera.

Dock - monitorowanie 1 Dock - monitorowanie 2 Dock - monitorowanie 3 Dock - monitorowanie 4 Dock - monitorowanie 5 Dock - monitorowanie 6 Dock - monitorowanie 7 Dock - monitorowanie 8 Dock - monitorowanie 9

Podsumowując, polecam z czystym sumieniem każdemu narzędzie CleanMyMac 3 w nowej, lepszej odsłonie. Jeżeli chcecie aby Wasz komputer działał szybciej, a jego zawartość była tylko plikami, które potrzebujemy to ten program w 100% się do tego nadaję i na chwilę obecną nie widzę lepszego rozwiązania. Licencję na to oprogramowanie możecie nabyć na stronie producenta dostępniej pod tym adresem. Licencja na jedno stanowisko kosztuje 39,95 euro, ale jest warta swojej ceny. Polecam w kilka osób kupić np. licencję na 5 komputerów która jest tańsza bo za 5 licencji zapłacimy 89,95 euro co daje nam 17,99 euro za jedną – czyli ponad połowę taniej.

To Top