Naszymi oczami

Jak odzyskać dokumenty – Time Machine i nie tylko

Time Machine to świetne narzędzie, które automatycznie przechowuje dosłownie wszystko, jeżeli chcecie wiedzieć co nieco na temat archiwizowania swoich danych, to ten artykuł jest właśnie dla Was.

Panel ustawień Time Machine prosty jest jak „konstrukcja cepa”, jednym „przełącznikiem” włączamy i wyłączamy archiwizację, wybieramy dysk archiwizacyjny i voilà! To wszystko. Nie musimy martwić się o miejsce na dysku archiwizacyjnym, ponieważ najstarsze kopie zapasowe zostaną automatycznie usunięte po zapełnieniu dysku.

Ważne!

W celu oszczędzania baterii archiwizacja podczas pracy na akumulatorze będzie wyłączona, jednakże możemy zmienić to w ustawieniach.

Mądry Polak po szkodzie.

Miałem wyłączoną opcję archiwizowania podczas pracy na akumulatorze, no bo przecież szkoda skracać życie cennych procentów, które tak szybko uchodzą z akumulatorka. Przez to straciłem prezentacje, nad którą spędziłem cały dzień, wszystko było dopięte na ostatni guzik i przepadło. Próbowałem ratować się Time Machine, ale… no właśnie, TM ustawiłem sobie tak aby działało tylko podczas pracy na zasilaczu.

Miesiąc temu zrezygnowałem z TM na rzecz OneDrive’a (dysku internetowego) ponieważ jest to wygodniejsze (dysk musiałem podpinać ręcznie) a na dodatek dostaje dostęp do swoich plików z każdego miejsca na ziemi, pod warunkiem, że znajduję się w zasięgu sieci internetowej. Do tego dochodzą jeszcze kopie zapasowe w iCloud. To wszystko sprawia, że wszystkie niezbędne kroki aby moje dane przetrwały dłużej niż do czasu awarii komputera zostały spełnione. Poza tym dysk archiwizacyjny nie posiada żadnej ochrony przed ciekawością osób nieuprawnionych, co w przypadku zgubienia owego dysku może być bardzo niebezpieczne dla nas, z drugiej strony jeżeli włączymy szyfrowanie plików, funkcja TM nie będzie działać. Kolejnym świetnym patentem od Apple jest odzyskiwanie poprzednich wersji dokumentu, czy zdjęcia bez absolutnie żadnych archiwizacji. Jak to zrobić? Już wyjaśniam i pokazuję.

W Pages (odpowiednik Worda) klikamy w zakładkę Plik —> Przywróć do —> Przeglądaj wszystkie wersje…

W innych aplikacjach sprawa wygląda bardzo podobnie.

Przywracanie starszych wersji pliku

To Top