Sprzęt Apple i akcesoria

iMac z Retiną – dlaczego moim zdaniem… To pomyłka?

Ostatnio w świecie Apple głośno o iMac’u 21,5″ z ekranem 4K, którego dane zostały odkryte w becie OS X El Capitan. Dlaczego uważam, że raczej wprowadzanie Retiny do tak wielkich ekranów to pomyłka? Zapraszam do mojego felietonu.

Otóż, gdy Apple zaprezentowało iMaca z ekranem 5K moje emocje były kompletnie inne. Nie kryłem zaskoczenia, radości i swego rodzaju poczucia, jak bardzo technologia idzie do przodu. Właśnie z tym ostatnim trochę się przeliczyłem. iMac ten wjechał na sklepowe półki i wystawy. I tu mamy konfrontację teorii z praktyką. Mianowicie, mimo zastosowania mocnego procesora Intel Core i7, mocnej grafiki, nawet specjalnego chipu, który zarządza każdym pikselem, czyli TICA, to ten iMac podobno potrafi się zawiesić otwierając bardziej zaawansowaną stronę w Safari. Hmm, chyba nie o to chodziło Timowi. Po prostu dzisiejsza technologia nie jest gotowa do obsłużenia tak wielgachnej rozdzielczości jaką jest 5K, skoro na ten moment 4K dopiero raczkuje. Moim zdaniem, można by było jeszcze poczekać z takimi rozdzielczościami jak w 27 calowym iMacu, aż w pełni będziemy mogli korzystać z 4K.

Niektórzy użytkownicy mogą stwierdzić, że przecież Mac Pro potrafi obsłużyć dwa ekrany 4K. Jasna sprawa w końcu podstawowy model ma 12 rdzeni i dwie mocne karty graficzne. Ciężko jest więc porównać jedną mocną kartę graficzną i 4-rdzeniowy procesor przeciwko 12 rdzeniom i 2 kartom graficznym. Cóż, Apple powinno lepiej zastanowić się nad Thunderbolt 3 i nowym ekranem „Thunderbolt Display 5K” i to jego sprzedawać do obecnego Maca Pro, ludzie oszczędziliby sobie nerwów.

Tak więc ostatecznie podsumowując.

iMac 5K jest dobry, jeżeli chcesz jedynie przeglądać na nim internet w rozdzielczości Retina i epicko dużym ekranie. Jeżeli chcesz robić zaawansowane rzeczy, to dołóż trochę i kup Maca Pro, to będzie dużo lepsze rozwiązanie.

[source name=ARStechnica url=http://arstechnica.com/apple/2014/11/a-week-with-the-retina-imac-closing-thoughts-on-apples-newest-desktop/ type=Baner]

To Top