Gry na iOS i OS X

Euro Truck Simulator 2, dlaczego warto zagrać?

Jeśli lubisz ciężarówki i chciałbyś nimi przemierzać Europę, bez prawa jazdy to gra jest właśnie dla ciebie!

Euro Truck Simulator 2 to druga część produkcji symulacyjnej wyprodukowanej przez zespół studia SCS Software. Jak sama nazwa wskazuje jest to gra o ciężarówkach. Możemy nimi wozić ładunki po prawie całej Europie i Skandynawii dzięki ostatniemu dodatkowi Scandinavia.

Nasza firma

Na samym początku musimy założyć firmę. Możemy wybrać dowolną nazwę, oraz jedno z kilku dostępnych logo i nasze zdjęcie profilowe. W ramach firmy dostajemy mały garaż na jedną ciężarówkę, który możemy powiększać za zarobione pieniądze. Gdy kupimy już kilka ciężarówek możemy zatrudniać kierowców, a także ustawiać im politykę treningową, co pozwoli na zwiększenie ich doświadczenia, a co za tym idzie powiększania przychodów. Rozwijając firmę możemy dokupować następne garaże, aż staniemy się posiadaczami wszystkich na całej mapie.

2015-08-18_00001

Doświadczenie

Za wożenie ładunków oprócz pieniędzy dostajemy także punkty doświadczenia, które możemy przeznaczyć na pozwolenia jazdy z różnymi łatwopalnymi substancjami, delikatnym i wartościowym towarem, zwiększanie dystansu tras do pokonania, dostawę ładunków na czas, a także jazdę ekologiczną, co pozwoli nam oszczędzać paliwo. Im więcej punktów przeznaczymy na te rzeczy, tym większe będą nasze przychody.

2015-08-18_00003

Ciężarówki

Na starcie jeździmy ciężarówkami należącymi do innych firm niż nasza. Z biegiem czasu za zarobione, lub pożyczone od banku pieniądze możemy kupić własną maszynę. W grze występują najpopularniejsze w Europie marki ciągników siodłowych takie jak: Volvo, Scania, Mercedes-Benz, Renault, Iveco, DAF oraz MAN. Dostępne są one w wielu wersjach kabin, silników i podwozi. W ramach rosnącego poziomu naszej rozgrywki odblokowywanych jest coraz więcej części tuningowych, takich jak dodatkowe lampy na dach, inne koła, opony i bardzo różnorodne malowania. Możemy zatem stworzyć niepowtarzalną ciężarówkę.

2015-08-17_00001

Świat gry

Trasy jakie mamy do dyspozycji to główne drogi i autostrady takich europejskich państw jak: Polska, Słowacja, Czechy, Niemcy, Austria, Francja, Luksemburg, Belgia, Holandia, Szwajcaria, Włochy, oraz Wielka Brytania. Dzięki DLC Going East! możemy przemierzać trasy w znacznie większej części Polski, Słowacji, oraz Węgry. Drugim DLC zawierającym inne państwa jest DLC Scandinavia, w które skład wchodzą takie państwa jak: Dania, Norwegia i Szwecja. Przejeżdżając przez setki i tysiące kilometrów dróg możemy dostrzec wiele malowniczych krain, oraz charakterystyczne budynki w większych miastach jak Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Warunki przyrodnicze stoją na wysokim poziomie, dzięki czemu może trafić nam się wielka ulewa, mgła, lub piękne wschody i zachody słońca.

2015-05-25_00001

Zlecenia

Zlecenia jakie możemy przyjąć są dosyć zróżnicowane. Możemy je wykonywać za pomocą ciężarówki zleceniodawcy, lub własnej. Dystans na który musimy przewieźć nasz ładunek może być krótki np. do innej firmy spedycyjnej z tego samego miasta, lub bardzo długi z jednego krańca Europy na drugi. Możemy wybierać spośród wielu naczep z sypkim towarem jak np. piasek, przez cysterny z różnymi chemikaliami, standardowego rozmiaru naczepy z „firanką”, czyli plandeką, chłodnie, kończąc na lawetach z samochodami, wielkich gabarytach, lub częściami do różnych budowli na które musimy szczególnie uważać. Obok każdego zlecenia wyświetla nam się liczba kilometrów do pokonania, zapłata, jeśli dowieziemy ładunek na czas i bez uszkodzeń, oraz kwota za kilometr jazdy, co pozwoli nam wybrać najbardziej opłacalną ofertę.

2015-08-18_00002

Potężna scena moderska

Euro Truck Simulator 2 to gra bardzo podatna na mody. Dzięki nim jesteśmy w stanie zmienić praktycznie każdą rzecz, która nam się nie podoba, lub dodać te, których nam brakuje. I w ten sposób możemy podróżować w zimie po Rosji, starszym modelem ciężarówki pośród zmienionego, lub zwiększonego ruchu ulicznego mając na naczepie niewystępujący w czystej grze ładunek. Niestety musimy się liczyć z tym, że przy dużej ilości modów nasza gra może się wieszać, tym bardziej po jakiejś aktualizacji. A szukanie moda, lub modów, które to powodują jest bardzo uciążliwe przy dużej ich liczbie.

2014-12-26_00002

Multiplayer

Jednym z modów jest także narzędzie, które pozwoli nam przemierzać drogi z innym graczami. Aby móc grać wieloosobowo musimy mieć naszą grę na platformie Steam, nie możemy mieć zainstalowanych żadnych modyfikacji, oprócz narzędzia do multiplayera, które jest niezbędne do działania. W grze online możemy zakładać spedycje i zatrudniać prawdziwe osoby, oraz organizować wielkie konwoje dzięki specjalnym stronom internetowym.

2015-02-07_00001

Podsumowanie

Mimo, że gra pochodzi z 2012 roku jest cały czas świeża dzięki ciągłym aktualizacjom. Przez to obecna wersja znacząco różni się od pierwszej. ETS2 jest bardzo wciągającą produkcją. Przykładem tego jest fakt, że grałem w nią już blisko 600 godzin. Symulacja ta dostępna jest na systemy Windows oraz Mac OS X w cenie 20 Euro na platformie Steam, jednak dosyć często można trafić na promocje, dzięki którym kupimy ETS2 znacznie taniej, bądź z jakimś DLC w cenie. Moim zdaniem warto zapłacić nawet cenę bez żadnej obniżki, ponieważ produkcja ta jest naprawdę wyśmienita.

To Top