Sprzęt Apple i akcesoria

Nowe Apple TV, czyli rewolucja zapomnianego produktu

Apple TV był produktem Apple, który szczerze powiedziawszy marnował się. Poprzednia generacja miała wielki, lecz niestety nie wykorzystany potencjał. Apple kazało nam poczekać i tak właśnie o to jest! Ono! Całkiem nowe Apple TV!

Z wyglądu bardzo przypomina starą wersję z 2012 roku. Trochę urosło na wysokość, jednak cały zarys i design tego urządzonka został niezmieniony. Wyposażone jest zostało w procesor Apple A8 o 64 bitowej architekturze znany z iPhone’a 6 i 6Plus, szybsze WiFi 802.11ac, pamięć 32GB lub 64GB oraz Bluetooth 4.0. Wśród portów z tyłu Apple TV znajdziemy miejsce na wtyczkę do zasilania, HDMI 1.4 służący do podłączenia urządzenia do naszego telewizora/ekranu, Ethernet, gdy chcemy podłączyć Apple TV do sieci „po kablu”, oraz nowe złącze USB-C znane z MacBooka zamieszczone tam w celach serwisowych.

Pilot

Otrzymaliśmy całkiem nowy pilot. Wyposażony jest on w gładzik, podwójny mikrofon, 6 przycisków i port Lightning w celu ładowania go, to ostatnie nie będzie nam przeszkadzać, gdyż pilot wg wytycznych Apple będzie wytrzymywał do 3 miesięcy na jednym ładowaniu.

pilot

Interfejs

Razem ze zmianą pilota przyszedł całkowicie zmieniony interfejs. Jest on minimalistyczny i zachowany w stylistyce najnowszych wersji iOS i OS X. Poruszamy się po nim dużo wygodniej niż poprzednio przez zastosowany gładzik na pilocie i w bardzo dużej części Siri.

interfejs

Siri

No właśnie, Siri. Niestety jak się okazało, ze świeżo wydana beta iOS9.1 nie przyniosła polskiego języka… Ogranicza to znacząco wiele funkcji nowe Apple TV. Za jej pomocą możemy dostać informacje o wynikach meczy naszych ulubionych drużyn, pogodzie, a także co chyba najważniejsze w przypadku tego urządzenia sterowanie naszymi filmami, serialami i programami. Możemy kazać jej przewinąć film do danej części/minuty oglądanej aktualnie rzeczy, a także zapytać jej co powiedziano przed chwilą. Siri w takiej sytuacji cofnie film i doda napisy, dzięki czemu już dokładnie będziemy wiedzieć co dana osoba powiedziała. Brzmi to świetnie prawda? I jest świetne… Niestety w przypadku takich serwisów jak Netflix niedostępny w Polsce i filmów w języku angielskim. Przez te rzeczy, w Polsce Siri raczej będzie w niewielkim stopniu używana do sterowania Apple TV. Kolejną sprawą jest funkcja „Hey Siri”. Zastanawia mnie to jak śmiesznie będzie wyglądać sytuacja w której chcemy coś zrobić na Apple TV, a oprócz niego zareaguje jeszcze Apple Watch, ładujący się obok iPhone i/lub iPad.

siri

Rozrywka

W skład niej wchodzi oczywiście oglądanie różnych filmów lub seriali z platform streamingowych, ale także przeglądanie zdjęć z naszej biblioteki, słuchanie muzyki dzięki wbudowanemu Apple Music, a także granie w gry.

rozrywkq

Gry

W nowym Apple TV rozrywka płynąca z gier została postawiona wyżej niż ostatnio. Dzięki wbudowanemu App Store możemy teraz pobierać gry bezpośrednio na nasze urządzenia, a nie tylko streamować je z urządzeń z iOS. Nie są to oczywiście tytuły takie w jak na PS4 lub Xboxie One. Są to gry bardziej zbliżone do Nintendo Wii , któremu nowe Apple TV może poważnie zagrozić. Za kontroler posłuży nam oczywiście pilot wyposażony w akcelerometr, a także sprzedawany oddzielnie pasek na rękę, dzięki czemu nie musimy się obawiać o przypadkowe upuszczenie/wyrzucenie go. Drugą opcją jest dokupienie kontrolera innej firmy. W obecnej chwili jest nim chyba tylko Steelseries Nimbus, który połączymy także z systemem iOS. Myślę, że jednak będzie ich przybywać.

gry

Ceny

Wszyscy martwili się o ceny nowej generacji Apple TV. Na szczęście nie są przesadzone. Prezentują się one następująco: 149$ za wersję 32GB i 199$ za 64GB. Polskich cen jeszcze nie znamy.

Podsumowanie

Nowe Apple TV to świetny sprzęt, na który czekała cała masa ludzi. Apple naprawdę postarało się przy tworzeniu nowej generacji i jest ona bardzo bogata w wiele nowych funkcji. Niestety niektóre wykorzystamy w średnim stopniu przez brak polskiej Siri i dostępności niektórych serwisów jak np. Netflix. Jednak jestem zdania, że mimo to warto kupić nową generację Apple TV.

To Top