Informacje i nowości

Nowe iPhone’y z różnymi procesorami

Szykuje się nowa afera – chipgate. Jak się okazuje kupując nowe modele iPhone’ów gramy w ruletkę.

Jak się okazuje procesory Apple A9 wychodzą od dwóch rożnych dostawców. Ale to nie powinno dziwić, gdyż popyt na iPhone’a jest bardzo wysoki. Dziwi fakt, że jedne procesory są troszkę gorsze, mam na myśli tutaj Samsunga i to też jest dla mnie dziwne, gdyż w boju na procesory postawiłbym właśnie na Samsunga. Zależnie od tego jaki model z jakim procesorem wylosujemy nasz iPhone będzie chodził troszkę lepiej albo troszkę gorzej. Osoby, które wylosują układy TSMC będą miały małą przewagę w życiu codziennym jak również podczas sprzedaży.

Nie chodzi tutaj o kwestie związane z wydajnością ale o zarządzanie energią i wytwarzaną energię cieplną. Procesory Samsunga grzeją się nieznacznie bardziej niż układy od TSMC. Różnica jest także w wielkości procesorów. Jak pokazują benchmarki pierwszy trzyma krócej na baterii aż 2 godziny, oraz wytwarza nieznacznie więcej ciepła. Wcześniej napisałem iż postawił bym na Samsunga, tak przypuszczałem, ponieważ chip ten wykonany jest w procesie 14nm, 96mm, natomiast układ od TSMC w procesie 16nm, 104,5mm.

Pierwsze testy wykonał użytkownik Reddita pw5a29, który porównał dwa modele iPhone’a 6s 64GB. Po mimo identycznej konfiguracji i przeprowadzonej wielokrotnie próby, wynik był tylko jeden: iPhone z procesorem od Samsunga pokazał czas pracy na baterii krótszy o 2 godziny, niż odpowiednik od TSMC. Wszystko idealnie pokazuje użytkownik YouTube’a Austin Evans , który przeprowadził na swoim kanale test – iPhone 6s Chipgate?.

[youtube id=0bAeJ5fJ1M0]

To kolejny problem, który sprawi, że kupowanie tych sprzętów stanie się bardziej kłopotliwe. Wiele kupujących na pewno będzie liczyć na łut szczęścia iż to właśnie im trafią się te „lepsze” procesory od TSMC. Skoro już mamy telefon, to pewnie zastanawiacie się jak to sprawdzić? Można zrobić to za pomocą aplikacji z App Store, np. Lirum Device Into Lite. Układy TSMC mają dodatkowe „m” w nazwie modelu.

screen322x572

Ale czy faktycznie jest to tak bardzo przerażająca wizja? Myślę, że różnice zobaczymy tylko podczas testów. W codziennym życiu nie powinno być to odczuwalne. Apple zabrało już głos w tej sprawie, twierdzą, że ich testy wykazały rozbieżność w granicach zaledwie 2-3%, jednakże testy były przeprowadzane w warunkach, które nie zdarzają się na co dzień, dlatego nie oddają miarodajnych wyników. Myślę, że nie ma się czym przejmować, jednakże wolałbym wylosować model z procesorem od TSMC. WIększą szansę na wylosowanie takiego procesora mają osoby wybierające większego brata – 6s Plus.

Co Wy myślicie na ten temat? Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami w komentarzach 🙂

[appstore id=591660734]

[source name=MacRumors url=http://www.macrumors.com/2015/10/07/tsmc-samsung-a9-battery-tests/]

To Top