Poradniki i tutoriale

Jak nagrać wideo z ekranu komputera/iPhone’a/iPada/iPoda

OS X to świetny system, który posiada wiele wbudowanych ciekawych funkcji od samego początku.

Jednym takim fajnym rozwiązaniem jest możliwość zgrywania obrazu z ekranu naszego iUrządzenia (wystarczy podpiąć np. iPhone’a kablem Lightning do komputera) albo bezpośrednio z ekranu komputera. W OS X dostajemy fajny program (QuickTime Player) do odtwarzania i nagrywania video, jest to dobrze znany program, którego pewnie niewielu używa (gdyby nie opcja nagrywania pewnie nigdy bym go nawet nie uruchomił, chyba, że z czystej ciekawości). To właśnie na tej fajniejszej stronie programu się skupię.

Uruchamiając program do wyboru są trzy opcje.

  1. Plik —> Nowe nagranie filmowe
  2. Plik —> Nowe nagranie dźwiękowe
  3. Plik —> Nowe nagranie z ekranu

Wybierając tę pierwszą, uzyskamy odwrócony obraz (czyli, zobaczymy siebie w identyczny sposób w jaki widzą nas inni). W Photo Booth dla przykładu otrzymujemy lustrzane odbicie. Możemy wybierać pomiędzy nagraniem przez kamerę FaceTime albo nagrać ekran iPhone’a. Do wyboru jest mikrofon wbudowany oraz ten znajdujący się w iPhone, oraz jakość filmu wysoka lub maksymalna. Różnica pomiędzy jakością wysoką a normalną wygląda następująco: 5 sekund nagrywania – 5,3 MB oraz 36 MB. Różnica w wyborze mikrofonu jest niewielka i wybierając iPhone’a dochodzi przy jakości wysokiej ok. 0,5 MB, natomiast przy ustawieniach maksymalnych wynosi ok. 2 MB.

Jeżeli natomiast ustawimy nagrywanie ekranu iPhone’a to film 5-cio sekundowy wyniesie odpowiednio ok. 2,4 MB dla ustawień wysokich i ok. 3,5 MB dla ustawień maksymalnych.

Tutaj interesujące są ustawienia źródeł dźwięku. Jeżeli wybierzemy wbudowany mikrofon, to wtedy nagrany zostanie nasz głos, oraz wszystko to co dzieje się wokół nas. Jeżeli wybierzemy ten w iPhone to telefon nie będzie nagrywał dźwięku, który nas otacza ale dźwięk wewnętrzny (np. włączymy YouTube, uruchomimy teledysk i cały dźwięk w doskonałej jakości zostanie zarejestrowany) Trochę szkoda, że nie ma możliwości wybrania przynajmniej dwóch źródeł dźwięku.

Jeśli chodzi o drugą opcję – nagrywania samego dźwięku, to 5-cio sekundowy materiał audio na ustawieniach wysokich zajmuje 122 KB, natomiast na ustawieniach Maksymalnych aż 934 KB (kolosalna różnica w wielkości plików). Natomiast nagrywanie audio na iPhone wynosi następująco: 195 KB oraz 987 KB.

I trzecia (moja ulubiona) opcja, czyli nagrywanie ekranu. Na start do wyboru dostajemy tylko źródło dźwięku (brak, mikrofon wbudowany oraz iPhone) oraz opcję pokazuj kliknięcia myszą na nagraniu. Po kliknięciu w guzik nagrywania wyświetli się informacja: aby zacząć wystarczy kliknąć na ekran, albo zaznaczyć wybrane pole ekranu do nagrania. Jeśli chodzi o nagrywanie z dźwiękiem albo bez, nie zobaczyłem znaczniej różnicy – oba pliki wideo o rozdzielczości 1440×900 zajmują ok. 3,6 MB.

Zrzut ekranu 2015-11-16 o 20.15.26

Później takie nagranie można bardzo łatwo przyciąć. W tym celu odtwarzamy nagrany materiał we wspomnianym programie. Wchodzimy w zakładkę Edycja —> Przytnij… i wybieramy interesujący nas zakres.

Zrzut ekranu 2015-11-16 o 20.24.28

I jeszcze jedno – QuickTime Player po kliknięciu w czerwony krzyżyk nie zostanie wyłączony. Aby to zrobić należy ręcznie zamknąć program.

To wszystko na ten temat, mam nadzieję, że pomogłem 🙂

To Top