System iOS

iOS 9.3 beta 1(.1) – Pierwsze testy (cz. 2)

Przedwczoraj na łamach AppleCenter pojawił się artykuł przedstawiający pierwsze z nowości w systemie iOS 9.3 beta 1.

W międzyczasie Apple zdążyło wypuścić dla deweloperów wersję beta 1.1, a użytkownikom zarejestrowanym na beta.apple.com wersję Public Beta 1. W nowo wydanej kompilacji Apple poprawiło jedynie wydajność i większość lagów na które marudziłem w pierwszej części. Przejdźmy do konkretów.

Apka Zdrowie i jeszcze większa integracja aktywności

Dotychczas po połączeniu zegarka Apple Watch z iPhonem odblokowywały nam się nowe kafelki w Zdrowiu, w dziale Fitness. Nie wiem czy tak też było na iOS 8, ponieważ odkąd mam Apple Watch mam na swoim iPhonie iOS 9. W każdym razie były to zwykłe kafelki, dokładnie takie same jak np. kroki. iOS 9.3 wprowadza nowy kafelek aktywności w zdrowiu który moim zdaniem wygląda bardzo ładnie. Nie jest on pomarańczowy, tak ja wszystkie kafelki Fitness, lecz jest czarny, by utrzymać stylistykę apki Aktywność. Kefelek ten przedstawia ten rodzaje aktywności, które mierzy nasz zegarek. Jeżeli mamy widok tygodnia, miesiąca lub roku to dane przedstawione są na wykresie słupkowym, jeżeli damy widok dnia, to mamy do czynienia z pierścieniami aktywności.

[half]IMG_4088[/half][half_last]IMG_4089[/half_last]

Notatki i ich szyfrowanie

Teraz pora na dwa killer-ficzery tej wersji iOS. Pierwszą z nich jest szyfrowanie notatek. W końcu Apple wpadło na pomysł by umożliwić szyfrowanie, w końcu w notatkach najwygodniej przechowywać hasła. Od teraz możemy jeszcze bardziej zabezpieczyć nasze dane. Najlepsze jest to, że do szyfrowania ustalamy osobne hasło, do tego musi być to hasło które musi zawierać litery. Mamy dowolność. Prawdziwa wygoda jet dopiero wedy, gdy mamy iPhone’a czy iPada z Touch ID, wtedy możemy odblokować notatki odciskiem palca.

[third]IMG_4081[/third][third]IMG_4083[/third][third_last]IMG_4084[/third_last]

Szyfrowanie notatki jest bardzo proste. Wystarczy podczas pisania kliknąć w ikonę udostępniania i kliknąć szyfruj notatkę. Zostaniemy poproszeni o hasło notatek, a jeżeli go nie mamy to zostaniemy poproszeni o jego utworzenie. Gotowe. Notatki pozostają odblokowane do końca sesji iPhone’a, tj. do zablokowania ekranu. Jeżeli wyjdziemy z notatek i wejdziemy jeszcze raz bez blokowania iPhone’a to notatki pozostaną odblokowane.

Night Shift – czyli prawdziwy killer-ficzer!

Pora na funkcję która spowodowała że zainstalowałem ją bez zastanawiania się. Night Shift to funkcja która pomoże nam w zasypianiu. Polega ona na redukcji światła niebieskiego. Tak też widnieje w ustawieniach. Została ona schowana do ustawień ekranu i jasności. Apple chwali się tą funkcjonalnością, że potrafi ona ułatwić zasypianie. Dzieje się tak dlatego gdyż w ciemniejszych warunkach oświetleniowych światło niebieskie mocno „drażni” oczy. Po włączeniu tej funkcji temperatura barw na urządzeniu staje się cieplejsza – czyli mamy do czynienia z przewagą kolorów ciepłych (żółty, pomarańczowy, czerwony) nad barwami zimnymi (niebieski, fioletowy, zielony).

[half]IMG_4090[/half][half_last]IMG_4091[/half_last]

Możemy wybrać intensywność temperatury barw oraz jej sposób włączania. Mamy 3 opcje do wyboru. Pierwsza to ręczne włączenie funkcji (niestety nie możemy jej włączyć z poziomu Control Center lub innego szybkiego miejsca), druga to ustalenie harmonogramu godzinowego a trzecia – działanie od zachodu do wschodu słońca. iUrządzenie podczas ustawienia tej trzeciej funkcji pobiera naszą lokalizację i przechwytuje zachód o wschód słońca.

Czy to działa?

Jak najbardziej działa. Faktycznie, uruchomienie tej funkcji daje odpoczynek oczom, wyraźnie czuć, że oczy przy zerowym świetle zewnętrznym lepiej znoszą ekran iPhone’a niż bez tej funkcji. Dodatkowo, przy pomocy tej apki faktycznie szybciej się zasypia.

Oto wszystkie główne nowości systemu iOS 9.3. Osobiście mam wrażenie, że ta wersja iOS już jako oficjalna przyjmie się bardzo dobrze. A Wy? Jak sądzicie? Napiszcie w komentarzach!

 

To Top