Poradniki i tutoriale

Jak włączyć przeciąganie/zaznaczanie tekstu trzema palcami

Od czasu premiery nowego systemu – OS X El Capitan oraz nowych gładzików z silniczkiem taptycznym, może się wydawać, że opcja przeciągania trzema palcami w preferencjach systemowych znikła. Na szczęście została tylko przeniesiona w inne miejsce. Jakie? Już pokazuję!

Dla mnie opcja ta jest niezastąpiona, nie ma dnia abym nie skorzystał ze wspomnianego gestu zaznaczania tekstu czy przenoszenia plików trzema palcami. Pokuszę się o stwierdzenie, że jest to jedna z najlepszych funkcji jakie oferuje OS X.

Wielu nowych użytkowników, może mieć problemy ze znalezieniem tej funkcji, gdyż została przeniesiona z:

Preferencje systemowe –> Gładzik

do:

Preferencje systemowe –> Dostępność –> Mysz i gładzik –> Opcje gładzika –> Włącz przeciąganie (przeciąganie trzema palcami)

Nie wiem jaki cel przyświecał firmie z Cupertino w rozdzieleniu pogrupowanych już w kategorie ustawień (taki zabieg co najwyżej utrudnia znalezienie konkretnej funkcji), być może decyzja ta związana jest z wprowadzeniem wcześniej wspomnianych nowych gładzików, mająca nakłonić użytkowników do wykorzystywania nowych możliwości w inny sposób – nowe gładziki są w stanie wyczuwać siłę z jaką na nie naciskamy, jeżeli mocniej naciśniemy i przesuniemy palcem po tekście, ten zostanie zaznaczony. Jednakże, ja się już przyzwyczaiłem do trzech palców i akurat tego przyzwyczajenia nie chcę zmieniać.

To Top