Informacje i nowości

Oculus Rift – pierwsze wrażenia

Wczoraj miałem okazję przetestować na sobie działanie okularów stworzonych do wirtualnej rzeczywistości. Twórcą owej zabawki o nazwie Oculus Rift jest Palmey Lucke’y. O tym jak to wygląda w praktyce, przeczytacie w niniejszym artykule.

Mój test trwał zaledwie 2 minuty, ale jest to wystarczający czas, aby opowiedzieć o swoich pierwszych wrażeniach i o tym z czym to się je. Na głowie miałem założone okulary i słuchawki, zaznaczam – idealnie wygłuszające. Prezentacyjną grą był lunapark, siedziałem w wagoniku na rollercoasterze. Chwilę po założeniu na głowę całego sprzętu, rozejrzałem się po wirtualnej stacji prawie dookoła, w górę i w dół, po czym kolejka ruszyła. Po krótkiej chwili uświadomiłem sobie, że okulary pozwalają poczuć, tak jakby się było uczestnikiem w tej rozszerzonej rzeczywistości, poza tym, całą swoją energię, którą mogłem poświęcić na delektowanie się rozszerzoną rzeczywistością, poświęciłem na utrzymanie się na nogach. Dokładnie tak, okulary przenoszące nas do wagonika pędzącego z dużą prędkością, wywijającego różnorodne akrobacje, plus słuchawki idealnie wygłuszające spowodowały efekt odcięcia zmysłu słuchu i wzroku, co powodowało, że kiwałem się przed ekranem niczym osoba po sporej dawce alkoholu. Rozstawiłem nogi i bardzo mocno skupiałem się na tym aby się nie wywrócić. Im więcej zakrętów, obrotów pokonywał wagonik, tym bardziej się trząsłem. Naprawdę, po krótkiej chwili chciałem zakończyć całe to przedstawienie jak najszybciej, bowiem czułem się niekomfortowo. Po dwóch minutach, zobaczyłem, że zbliżam się do stacji, prosiłem wtedy w myślach aby nie było „drugiego okrążenia” bo chyba bym się przewrócił. Nie byłem w stanie dłużej już ustać na nogach. Te kilkadziesiąt sekund wystarczyło, że kiedy ściągałem okulary doszło do mnie, że jestem spocony i cały gorący, niesamowite jak bardzo musiałem walczyć o to aby się nie przewrócić.

Oculus Rift

Po całej zabawie osoba z obsługi stwierdziła, że bardzo dobrze utrzymywałem równowagę, powiedziała także, że wiele osób po prostu się przewraca. Dlatego aby zapobiec takim wypadkom, cały czas czułem na plecach ręce osoby, która w razie utraty przeze mnie równowagi złapałaby mnie.

Podumowując. Prezentowana gra, a raczej wirtualna rzeczywistość była na niskim poziomie graficznym, co wywołało u mnie lekkie rozczarowanie. Uważam, że w okularach tych drzemie ogromny potencjał, biorąc pod uwagę najnowsze osiągi graficznie współczesnych gier czy filmy stworzone w technologii 360 stopni. Jeżeli będę miał kiedyś okazję znowu przetestować takie okulary, to zrobię to z chęcią, ale bez dźwięku, czyli nie dam sobie założyć wygłuszających słuchawek. No chyba, że będę miał krzesło ze sobą.

Jeżeli jesteście zainteresowani wspomnianą technologią to zapraszam na stronę producenta: Oculus.

To Top