Aplikacje na iOS i OS X

Używasz torrentów na swoim Macu? Wykryto Ransomware w jedym z klientów Torrent!

Miniony weekend zaowocował w niezbyt przyjemną informację. Mianowicie jeden z klientów BitTorrenta – Transmissionbt.com na swojej stronie opublikował informację aby pilnie zaktualizować klienta do najnowszej wersji (2.91). Należy wykonać to natychmiastowo jeżeli mamy wersję 2.90 ponieważ zawiera ona tzw. Ransomware.

Ransomware to rodzaj 'wirusa okupu’. Z początku jest nieaktywny, lecz po pewnym czasie zaczyna się uaktywniać. Zaraz potem blokuje komputer szyfrując dysk. Tuż po pomyślnym zaszyfrowaniu dostajemy informację, iż 'aby móc używać komputera, zapłać okup’. Naturalnie nawet po wpłacie moze sie zdarzyć że dysk sie nie odblokuje.

Co zrobić gdy jednak okaże się że trafiliśmy na wirusa?

Po pierwsze, nie panikować. Złotym środkiem może okazać się Time Machine. Możemy spokojnie przywrócić backup jeżeli trafimy na wirusa. Następnie sprawdźmy czy przypadkiem wirus juz nie został wgrany do tej kopii zapasowej (producent klienta opublikował tutorial jak to sprawdzić, pokazuje sie na ekranie aktualizacji).

Ransomware

Jak widzimy wraz z powyższym wpisem, argument że 'na Macu nie ma wirusów’ jest obalany z dnia na dzień. Główną przyczną jest fakt, że coraz więcej ludzi zaczyna używać systemu OS X (torrentów rownież*). Wyraźcie swoją opinie w komentarzach!

* – nawet Kanye West 😉

[source name=Reuters url=http://www.reuters.com/article/us-apple-ransomware-idUSKCN0W80VX]

Komentarze
To Top