Osobistości Apple

Jony Ive opowiada o relacji ze Steve’em Jobsem oraz swoim podejściu do projektowania

Charlie Rose udostępnił kolejny wywiad z głównym projektantem Apple. Jony Ive opowiada o swoich relacjach ze Steve’em Jobsem oraz o roli wzornictwa dla tożsamości firmy.

Wywiad rozpoczyna się od wymienienia cech, na które Apple zwraca szczególną uwagę szukając nowych pracowników w celu stworzenia kultury obracającej się wokół innowacji i wzornictwa, zauważając, że nie koncentruje się na stronie finansowej ale w całości na produkcie:

Kwestie hierarchii są tutaj bardzo jasno przedstawione. Naszym zadaniem nie jest zarabianie pieniędzy dla Apple. Nasza praca polega na tworzeniu najlepszych produktów, jakie potrafimy stworzyć. Ufamy, że są dobre i właściwe. Naszym zadaniem jest przedstawienie ich, gdyż jesteśmy kompetentni w tym co robimy, przez co produkty są atrakcyjne i zostają kupione. Wiele osób po nie sięgnie i w ten sposób zarobimy pieniądze.

Jednym z interesujących momentów jest podróż Ive’a i Jobsa do Włoch. Wspomniał on, że oboje od razu zauważyli zmianę refleksów na nożu, który był wystawiony na sprzedaż. Takie wydarzenie świadczy o tym, jak blisko on i Steve byli razem oraz w jak podobny sposób myśleli w kwestii dostrzegania pewnych cech konstrukcyjnych.

Anglik opowiedział również o pierwszych dniach pracy ze Steve’em. Chciał nakłonić swojego przełożonego do tego, aby ten był bardziej miły podczas oceniania projektów. Jobs nie przejął się tymi słowami i stwierdził, że Jony zbytnio przejmuje się tym, aby pozostała część zespołu go polubiła. Doprowadziło to do skupienia się na projektowaniu najlepszych produktów, jednocześnie nie pozwalając aby osobiste słabości wpłynęły negatywnie na wykonywaną pracę.

Ive został poproszony do zabrania głosu w kwestii o to jak postrzega siebie, jako projektanta produktów technologicznych:

Myślę, że jestem w połowie artystą, projektantem, budowniczym, konstruktorem a także rzemieślnikiem. Czuję sie komfortowo będąc zaskoczonym a nawet kiedy się pomylę. Pierwszy podnoszę rękę kiedy myślałem, że coś będzie dobre, a okazuje się zatrważające. To bardzo ważne, aby być krytycznym wobec siebie.

Wreszcie Ive wskazał, ze produkty firmy z Cupertino, które on projektuje reprezentują przekonania i idee które kierują firmą Apple.

Pełen wywiad, który gorąco polecam dostępny jest poniżej:

[youtube id=CrPS4ca1tgg]

[source name=9TO5MAC url=http://9to5mac.com/2016/03/14/jony-ive-charlie-rose-interview/]

Komentarze
To Top