Sprzęt Apple i akcesoria

Mniejszy iPad Pro zaprezentowany!

Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami Apple zaprezentowało na dzisiejszej konferencji mniejszego iPada Pro, który specyfikacją i nowymi funkcjami przewyższa swojego większego brata.

Procesor

Zacznijmy od tego co najważniejsze – od środka. Mniejszy iPad Pro odziedziczył po większym modelu w większej mierze specyfikacje techniczną. Do dyspozycji mamy ten sam 64-bitowy procesor Apple A9X. Oglądając specyfikację techniczną  mniejszego modelu na stronie Apple natknąłem się na małą niemiłą ciekawostkę. Niestety jednostka główna CPU i procesor graficzny GPU zostały lekko „przyduszone” przez producenta. Spowodowane jest to najprawdopodobniej dwiema kwestiami: oszczędnością baterii oraz zabezpieczeniem przed zbytnim nagrzewaniem się obudowy.

Zrzut ekranu 2016-03-21 o 21.55.55

 

Ekran

Pomimo, że mamy tutaj dalej do czynienia z ekranem o rozmiarze 9,7″ i rozdzielczości 2048×1536 nowy ekran w porównaniu do poprzednika jest o 25% jaśniejszy. Poprawiła się także saturacja kolorów. Jak twierdzi Apple od teraz będą one bardziej nasycone o 25%. Poszerzona została także gama kolorów.

Watro także wspomnieć o nowej powłoce antyrefleksyjnej, którą zostało pokryte szkło chroniące ekran. Wg Apple ma ona odbijać o 40% więcej światła od tej zastosowanej w iPadzie Air 2.

IMG_0138

 

Ekran True Tone

Ekran w nowym iPadzie automatycznie będzie dostosowywał się do warunków oświetleniowych panujących w pomieszczeniu. Nie mówię tutaj o regulacji jasności podświetlenia, lecz o jego barwie. Przykładowo jeśli będziemy znajdować się w pomieszczeniu, gdzie do oświetlenia zostały użyte klasyczne żarówki lub świetlówki energooszczędne (energooszczędne w teorii) o ciepłej barwie światła, ekran iPada sam się dostosuje zmieniając swoją barwę na bardziej ciepłą. Rozwiązanie to ma na celu zmniejszenia zmęczenia oczu podczas pracy na naszym urządzeniu.

IMG_0145

 

Aparat

Mniejszy iPad Pro otrzymał sensor o rozdzielczości 12 Mpx znany z iPhone’a 6s. Oczywiście nie mogło zabraknąć tutaj funkcji takich jak Live Photos oraz nagrywanie filmów w rozdzielczości 4K. Przednia kamera została zastąpiona także aparatem przeszczepionym bezpośrednio z iPhone’a 6s. Mówimy tutaj o kamerze o rozdzielczości 5 Mpx.

Będąc przy tematyce aparatu iPad Pro 9,7″ został wyposażony (jako pierwszy iPad w historii) w lampę błyskową o wdzięcznej nazwie True Tone, a sam ekran tak samo jak w iPhone 6s może nam służyć jako lampa doświetlająca nasze selfie.

IMG_0152

 

Zmiany z zewnątrz

Na pierwszy rzut oka najłatwiej będzie nam zobaczyć nowy kolor iPada Pro. Do znanych nam już kolorów gwiezdnej szarości, srebrnego i złotego doszedł jeszcze jeden znany nam z iPhone’a 6s – kolor różowego złota.

IMG_0156

Niestety nie obyło się bez wpadek. Apple nie postarało się jeśli chodzi o upchnięcie aparatu w wewnątrz obudowy.  Mamy tu do czynienia z wystającym obiektywem, który szpeci całokształt.

Nie jest to jedyna zmiana z zewnątrz. Apple postanowiło zastąpić plastikową klapkę przykrywającą antenę sieci komórkowej i GPS, kawałkiem aluminium i  fugami wypełniającymi. W czasie prezentacji Apple nie pokazało żadnego zdjęcia przedstawiającego tę zmianę, na stronie internetowej też możemy na próżno szukać zdjęcia przedstawiającego tył mniejszego iPada Pro w wersji Cellular.

Zrzut ekranu 2016-03-21 o 21.07.10

 

Akcesoria

iPad Pro 9,7″ tak samo jak jego większy odpowiednik współpracuje z rysikiem Apple Pencil oraz dedykowaną dla mniejszego modelu klawiaturą Smart Keyboard podłączaną za pomocą złącza Smart Connector.

IMG_0148

Ceny

Jako, że iPad Pro 9,7″ ogólnie zrobił na mnie dobre wrażenie, nie był bym sobą gdybym tego dobrego wrażenia na koniec nie popsuł. Mianowicie ceny zaczynają się do 2999 zł za wersję z 32 GB pamięci i modułem Wi-Fi, a kończą na 4999 zł za wersję z 256 GB pamięci i modułem Wi-Fi + Cellular. Dokładny cennik znajdziecie poniżej:

  1. iPad Pro 9,7 32 GB Wi-Fi – 2999zł
  2. iPad Pro 9,7 128 GB Wi-FI – 3699 zł
  3. iPad Pro 9,7 256 GB Wi-FI – 4399 zł
  4. iPad Pro 9,7 32 GB Wi-Fi + Cellular – 3699zł
  5. iPad Pro 9,7 128 GB Wi-FI  + Cellular- 4299 zł
  6. iPad Pro 9,7 256 GB Wi-FI + Cellular – 4999 zł

Jak myślicie czy jest to początek wysypu produktów Apple z dopiskiem Pro? Jeśli tak to do pełni szczęścia brakuje nam tylko iPhone’a 7 Pro i Apple Watcha Pro.

[source name=Apple url=http://www.apple.com/pl/ipad-pro/specs/]

Komentarze
To Top