Poradniki i tutoriale

Szyfrowanie nośnika zewnętrznego

Wczoraj dla swoich potrzeb nauczyłem się jak szyfrować cały dysk zewnętrzny. Jest to bardzo proste i wygodne.

Uruchamiamy Narzędzie dyskowe, zaznaczamy interesujący nas wolumin, w moim przypadku nosi on nazwę: HDDRIVE2GO. Zanim klikniemy Wymaż, upewnijmy się, że posiadamy kopię zapasową danych znajdujących się na dysku, ponieważ aby przejść pomyślnie przez proces szyfrowania konieczne będzie wymazanie dysku. Jeżeli ten krok mamy już za sobą, to przechodzimy do dalszej części.

Szyfrowanie nośnika zewnętrznego - OS X Extended (kronikowany, szyfrowany)1

Następnie zmieniamy (albo nie) nazwę nośnika oraz format na: OS X Extended (kronikowany, szyfrowany). Klikamy Wymaż

Szyfrowanie nośnika zewnętrznego - OS X Extended (kronikowany, szyfrowany)2

Naszym oczom powinno ukazać się okno z podaniem hasła, jakie będzie chroniło nasz dysk. Po wybraniu kodu zabezpieczającego klikamy Wybierz oraz Wymaż.

Szyfrowanie nośnika zewnętrznego - OS X Extended (kronikowany, szyfrowany)4

Po całym procesie, dodatkowo zostaniemy zapytani czy chcemy użyć wspomnianego nośnika jako dysku archiwizacyjnego dla Time Machine. Przy każdorazowym wpięciu dysku do naszego Maka wyświetlony zostanie monit o podanie hasła. Możemy zaznaczyć opcję: Pamiętaj to hasło w moim pęku kluczy. Jeżeli zaznaczymy tę opcję, wtedy na naszym komputerze nie będziemy musieli wpisywać hasła, dysk będzie od razu dostępny. Dlatego odradzam zapamiętanie hasła.

Szyfrowanie-nośnika-zewnętrznego-OS-X-Extended-kronikowany-szyfrowany5

I jeszcze jedno. Dysk w ten sposób sformatowany działa tylko i wyłącznie z komputerami Mac z systemami nie starszymi niż OS X Lion.

Jeśli zainteresował Ciebie powyższy artykuł związany z bezpieczeństwem danych, to prawdopodobnie interesującym artykułem okaże się także mój wcześniejszy: Bezpieczne usuwanie danych z nośników zewnętrznych.

Komentarze
To Top