Informacje i nowości

Poznaj najgorsze hasła. Używasz któregoś?

Podczas gdy wiele mówi się o atakach hakerskich i włamaniach na cudze konta, okazuje się, że mnóstwo użytkowników ma hasła tak proste, że wcale nie potrzeba doświadczonego hakera by uzyskać dostęp do prywatnych danych.

Każdego roku serwis SpashData ujawnia listę bardzo popularnych i jednocześnie najgorszych haseł. Na szczycie listy z 2014 roku znajduje się dwóch „recydywistów”, hasła 123456 i password również były na pierwszej i drugiej pozycji w 2013 roku.

Jeśli rozszerzymy listę do 100 to bardzo wiele pozycji zajmują popularne imiona, nazwy drużyn sportowych, sekwencje kolejnych klawiszy na klawiaturze, a także przekleństwa są całkiem mocno reprezentowane.

Specjalista w dziedzinie bezpieczeństwa internetowego Mark Burnett mówi:

Kiepską sprawą jest to, że najsłabsze hasła są dość spójne w ciągu ostatnich kilku lat. Dobrą informacją jest natomiast to, że wydaje się, że coraz więcej osób odchodzi od stosowania tych haseł. W 2014 roku hasła z pierwszej 25 stanowiły ok. 2,2% haseł. Choć to dalej dość przerażające to jest to najlepszy wynik z jakim się spotkałem odkąd prowadzę badania.

A oto lista najgorszych haseł roku 2014 i dla porównania, poniżej lata ubiegłe:

WorstPasswords-2014

WorstPasswords-2013

WorstPassword-Infographic

 

Czy używacie jakiegoś z powyższych haseł? Mam nadzieję, że nie 🙂 Pamiętajcie, że atak może dotknąć każdego z nas. Nie zakładajcie hasła „hasło”. Bądźmy rozważni i bezpieczni!

[source name= recode url= http://recode.net/2015/01/20/many-passwords-are-so-bad-they-dont-even-need-to-be-hacked/]

To Top