Informacje i nowości

[Niespodzianka w artykule] 40 lat Apple!

Firma powstała 1 kwietnia 1976 roku i liczy sobie obecnie 40 lat. Założycielami firmy Apple Computers byli: Steve Jobs, Steve Wozniak i Ron Wayne.

Przenieśmy się teraz 40 lat wstecz. To były z pewnością inne czasy… czasy, kiedy wystarczyło powiedzieć, że za kilka lat większość gospodarstw domowych posiadać będzie komputer osobisty aby być uznanym za totalnego świra. Za takiego oczywiście prawie wszyscy uważali Steve’a Jobsa. Czasy hipsterów, buntowników, ludzi, który odważnie patrzyli na nowe zmiany oraz nie obawiali się wprowadzania ich do swojego życia obecnie należą do przeszłości. Nie możemy jednak zapominać, że to właśnie tamte lata i ta kontrkultura ukształtowały Jobsa. Możemy gdybać, co by było, gdyby Jobs został adoptowany przez przez znanych prawników? Najprawdopodobniej tamten ojciec nie przekazałby synowi zainteresowania do majsterkowania i składania elektronicznych urządzeń oraz nie zaszczepiłby ciekawości do tego, jak działają urządzenia elektroniczne. I najważniejsze – nie pokazałby czym jest dążenie do perfekcji, dlatego poniżej zamieszczam mój ulubiony cytat:

Steve Jobs znów powtórzył tę mądrość przekazaną mu przez ojca: „Jeśli jesteś stolarzem i robisz piękną komodę, nie użyjesz kawałka sklejki na tył, chociaż jest odwrócony do ściany i nikt go nigdy nie zobaczy. Będziesz wiedział, że tam jest, więc użyjesz dobrego kawałka drewna. Żeby można było spokojnie spać, estetyka i jakość wykonania muszą być w równej mierze zachowane w całości dzieła”.

Idąc dalej tą drogą – Steve zapewne nie poznałby geniusza Steve’a Wozniaka (potocznie nazywanego Woz). Czy więc możemy powiedzieć, że gdyby rodzina prawników w ostatniej chwili nie zrezygnowała z Jobsa na rzecz dziewczynki to dzisiaj zapewne nie pisałbym tego tekstu na MacBooku Air. Ba! Nie pisałbym w ogóle tego tekstu, bo nie miałbym o czym. Aż strach pomyśleć, co by było gdyby nie Jobs. Pewnie do dzisiaj męczylibyśmy się z topornymi interfejsami dotykowymi oraz jeszcze gorszymi systemami operacyjnymi, tak skomplikowanymi, że dostępnymi głównie dla wąskiego grona specjalistów – brrr…

Morał z tej historii płynie następujący. Nawet zło jakie nas spotyka w życiu, w świetle kilku lat może okazać się najlepszą rzeczą jaka się nam przytrafiła. Dlatego nie narzekajmy, starajmy się myśleć pozytywnie oraz dzielić się z przyjaciółmi pozytywną energią, bo to ona pomaga nam w codziennym życiu i sprawia, że ten świat jest kolorowy.

Polecam dwa moje artykuły, które powinien każdy użytkownik sprzętu z logo nadgryzionego jabłuszka, a zwłaszcza fan Apple przeczytać:

Czwarta rocznica śmierci Steve’a Jobsa

iSteve – niesamowita parodia oraz “One More Thing”

Pamiętacie te dwie (poniższe) niesamowite reklamy, które de facto przyczyniły się w pewnym stopniu do zmiany biegu historii, a dzisiaj uważane są za arcydzieła?

Steve Jobs w jego domu w Los Gatos – 1981 r.

01

Steve i Laurene Jobs – 1991 r.

02

Steve, Eve, Reed, Erin i Laurene Jobs we Włoszech – 2003 r.

03

Jony Ive i Steve Jobs – 2005 r.

12

Apple dzisiaj:

Apple

I jeszcze jedno. Tak jak powiedziałem, tak zrobię. Oto mała niespodzianka ode mnie – co godzinę będę publikować po jednej z siedmiu części cyklu artykułów poświęconych historii Apple. Jeżeli więc uważasz, że powyższy artykuł nie wyczerpał Twojej ciekawości, to pozostań z nami i obserwuj AppleCenter a na pewno nie przegapisz wartościowych artykułów. Poniżej regularnie będę dodawał odnośniki do wspomnianych wpisów:

  1. Początki oraz historia Apple – cz. I
  2. Początki oraz historia Apple – cz. II
  3. Początki oraz historia Apple – cz. III
  4. Początki oraz historia Apple – cz. IV
  5. Początki oraz historia Apple – cz. V
  6. Początki oraz historia Apple – cz. VI
  7. Początki oraz historia Apple – cz. VII
Komentarze
To Top