Naszymi oczami

Quo vadis Apple? – cz. II

Prezentuję Tobie trzyczęściowy cykl  artykułów, które nie mają nic wspólnego z tradycyjnymi wpisami, jakie możecie na codzień tutaj przeczytać, przybrały one raczej formę listu (w którym poruszę cztery kwestie) a zarazem mojego wewnętrznego krzyku, negującego obecną, zmieniającą się politykę Apple.

Druga kwestia dotyczy funkcji AirDrop:

Powolutku zaczynają powstawać legendy, iż kiedyś ktoś widział, że komuś zadziałała wspomniana funkcja. I to jest fakt. Nie wiem dlaczego ale żadna aktualizacja nie jest w stanie tego naprawić. Jak więc firma chce tworzyć wspaniałe produkty nie potrafiąc naprawić tak podstawowej i ważnej funkcji? Chwileczkę, wydaje mi się, że raz działała, chyba na samym początku, później z aktualizacji na aktualizację było tylko gorzej. Dlaczego tak jest? Nie potrafię odpowiedzieć, gdyż nie jestem specjalistą w tej dziedzinie. Jednakże znacie moje podejście. Wolałbym aby przez rok nie powstały żadne nowości ale by Apple skupiło się na naprawieniu możliwie wszystkich wad i błędów oraz sprawiło, że do świata OS X znowu zawita legendarna niezawodność tychże systemów. Cytując jeden z teledysków Donatana (ft. Cleo i Sitek): „Tego życzę Wam i sobie”.

Przedostatnia sprawa, którą pragnę poruszyć w pewien sposób nawiązuje do tego co wcześniej napisałem. Chodzi o przewagę pieniądza w starciu z jakością.

Firma jest na usługach inwestorów, a ci, zawsze chcą więcej i więcej. To normalne, że w po pewnym czasie rynek się nasyci a zyski troszeczkę spadną. Jak wiemy, z roku na rok jest medialny bełkot o to, że Apple musi pobić kolejny i kolejny rekord sprzedaży. Z czasem staje się to znacznie trudniejsze, dlatego firma robi co może aby bić kolejne rekordy, tzn. nakłada wysoką marżę, tworzy wiele akcesoriów (także w zawrotnych cenach), regularnie podnosi ceny swoich urządzeń, a to wszystko jak widać wpływa na spadek jakości urządzenia. Już teraz przy wejściu do Apple Store posiadając iPhone’a 5 wyświetli się reklama zachęcająca do kupna najnowszego modelu. Taka polityka sprowadza się także do planowanego postarzania produktów – najprawdopodobniej iPhone 5 (2012 r.) oraz 5c (2013 r.) nie dostaną aktualizacji do wersji iOS 10.

Zapraszam do zapoznania się z resztą trzyczęściowego cyklu artykułów:

  1. Quo vadis Apple – cz. I
  2. Quo vadis Apple – cz. III
Komentarze
To Top