AirDrop służy do szybkiej wymiany plików między iPhone’em, iPadem oraz komputerem Mac. Usługa ta do swojego funkcjonowania potrzebuje jedynie włączonego Bluetooth 4.0 oraz Wi-Fi dzięki którym mamy możliwość przesyłania danych. Urządzenia między którymi ma dojść do przekazu muszą znajdować się we wzajemnym zasięgu Bluetooth.
Przystąpię teraz do przyspieszonego instruktarzu w którym zaprezentuję i opiszę w jaki sposób włączyć oraz jak korzystać z usługi od firmy Apple. AirDrop posiada 3 tryby: wyłączony, tylko kontakty oraz wszyscy. Pierwszy jak sama nazwa wskazuje, pozostaje wyłączony dla wszystkich nawet nas samych co powoduje niemożność korzystania z usługi. Drugi tryb – tylko kontakty pozwala na wymianę plików pomiędzy wszystkimi naszymi kontaktami, które korzystają z usługi iCloud (posiadają urządzenie od Apple) oraz znajdują się we wzajemnym zasięgu Bluetooth. Ostatni rozpatrywany przypadek „Wszyscy” analogicznie do nazwy pozwala na odnajdywanie naszych urządzeń przez wszystkie osoby znajdujące się w pobliżu i korzystające z urządzeń od producenta nadgryzionych jabłek. Warunkiem tego jest również włączona ta sama opcja AirDrop w innym urządzeniu z którym planujemy wymianę plików.
Ponadto taka wymiana danych jest znacznie bezpieczniejsza i o wiele szybsza o zwykłych wiadomości, wiadomości e-mail, czy udostępniania ich przez różnego rodzaju strony tudzież komunikatory typu: Facebook, WhatsApp i wiele innych. Aby odebrać plik należy wyrazić zgodę na jego przyjęcie, chyba, że urządzenie to jest powiązane z naszym identyfikatorem Apple ID wtedy do wymiany dochodzi w sposób automatyczny.
Jak włączyć/wyłączyć AirDrop w iPhone’ie?
- Wysuń dolny pasek nawigacyjny (Centrum sterowania)
- Upewnij się, że Bluetooth i Wi-Fi są włączone (Wi-Fi nie musi znajdować się w zasięgu sieci)
- Dotknij AirDrop
- Wybierz interesujący Ciebie zakres widoczności AirDrop
Jak udostępniać zdjęcia, filmy oraz inne pliki przez usługę AirDrop?
- Znajdź plik który chcesz wysłać
- Dotknij ikonki udostepnij (przypominającej pudełko ze strzałką skierowaną ku górze) znajdującej się w prawym dolnym rogu ekranu
- Wybierz urządzenie do którego plik ma zostać przekazany
Udostępnianie to jak wspominałem na początku artykułu nie ogranicza się tylko do urządzeń mobilnych, więc również możemy w ten sam sposób przekazać pliki ze swojego MacBooka do iPhone’a. W tym celu należy postąpić w sposób analogiczny jaki zaprezentowałem na zdjęciach powyżej lub w oknie Finder przejść do zakładki AirDrop i przeciągnąć pliki na interesujące nas urządzenie do którego mają zostać przesłane.