Poradniki i tutoriale

AirDrop? Wymiana plików staje się łatwiejsza!

AirDrop służy do szybkiej wymiany plików między iPhone’em, iPadem oraz komputerem Mac. Usługa ta do swojego funkcjonowania potrzebuje jedynie włączonego Bluetooth 4.0 oraz Wi-Fi dzięki którym mamy możliwość przesyłania danych. Urządzenia między którymi ma dojść do przekazu muszą znajdować się we wzajemnym zasięgu Bluetooth.

Przystąpię teraz do przyspieszonego instruktarzu w którym zaprezentuję i opiszę w jaki sposób włączyć oraz  jak korzystać z usługi  od firmy Apple. AirDrop posiada 3 tryby: wyłączony, tylko kontakty oraz wszyscy. Pierwszy jak sama nazwa wskazuje, pozostaje wyłączony dla wszystkich nawet nas samych co powoduje niemożność korzystania z usługi. Drugi tryb – tylko kontakty pozwala na wymianę plików pomiędzy wszystkimi naszymi kontaktami, które korzystają z usługi iCloud (posiadają urządzenie od Apple) oraz znajdują się we wzajemnym zasięgu Bluetooth. Ostatni rozpatrywany przypadek „Wszyscy” analogicznie do nazwy pozwala na odnajdywanie naszych urządzeń przez wszystkie osoby znajdujące się w pobliżu i korzystające z urządzeń od producenta nadgryzionych jabłek. Warunkiem tego jest również włączona ta sama opcja AirDrop w innym urządzeniu z którym planujemy wymianę plików.

Ponadto taka wymiana danych jest znacznie bezpieczniejsza i o wiele szybsza o zwykłych wiadomości, wiadomości e-mail, czy udostępniania ich przez różnego rodzaju strony tudzież komunikatory typu: Facebook, WhatsApp i wiele innych. Aby odebrać plik należy wyrazić zgodę na jego przyjęcie, chyba, że urządzenie to jest powiązane z naszym identyfikatorem Apple ID wtedy do wymiany dochodzi w sposób automatyczny.

Jak włączyć/wyłączyć AirDrop w iPhone’ie?

  • Wysuń dolny pasek nawigacyjny (Centrum sterowania)
  • Upewnij się, że Bluetooth i Wi-Fi są włączone (Wi-Fi nie musi znajdować się w zasięgu sieci)
  • Dotknij AirDrop

airdrop

  • Wybierz interesujący Ciebie zakres widoczności AirDrop

airdrop3

Jak udostępniać zdjęcia, filmy oraz inne pliki przez usługę AirDrop?

  • Znajdź plik który chcesz wysłać
  • Dotknij ikonki udostepnij (przypominającej pudełko ze strzałką skierowaną ku górze) znajdującej się w prawym dolnym rogu ekranu
  • Wybierz urządzenie do którego plik ma zostać przekazany

airdrop wysyłanie

Udostępnianie to jak wspominałem na początku artykułu nie ogranicza się tylko do urządzeń mobilnych, więc również możemy w ten sam sposób przekazać pliki ze swojego MacBooka do iPhone’a. W tym celu należy postąpić w sposób analogiczny jaki zaprezentowałem na zdjęciach powyżej lub w oknie Finder przejść do zakładki AirDrop i przeciągnąć pliki na interesujące nas urządzenie do którego mają zostać przesłane.

airdrop mac

Mam nadzieję, że i tym razem udało mi się pomóc oraz dzięki moim wskazówkom zaoszczędzicie czas, dotychczas pochłaniany przez inne metody przesyłania plików.

Komentarze
To Top