Informacje i nowości

watchOS 3 – ogólnie o nowościach (cz. 2)

Pora na drugą część nowości które miałem okazję zobaczyć w systemie watchOS 3. Nowości, wbrew pozorom, jest jeszcze sporo. W tej części serii artykułów o trzeciej wersji systemu watchOS omówimy głównie nowe aplikacje jak i zmiany w działaniu zegarka, głównie pod względem wydajności. Zapraszam!

Wszystkie pozostałe części można przeczytać tutaj.

W poprzedniej części przedstawiłem nowe centrum sterowania w zegarku. Możliwe że część zadała sobie pytanie: „To co ze skrótami, które nie były aplikacjami? np. Tętnem czy sterownikiem odtwarzania?” O to nie trzeba się martwić. Wszystkie te skróty zostały w systemie i są one teraz aplikacjami. Dodatkowo, każda ta aplikacja ma swoją komplikację, więc możemy przypiąć do tarczy np. skrót do mierzenia tętna. Na dzień dzisiejszy nie ma jeszcze aplikacji Teraz odtwarzane czyli wcześniej wspomnianego sterownika odtwarzacza z iPhone’a, lecz można go szybko przywrócić dokując go w Docku (można to zrobić tylko na iPhonie w aplikacji dedykowanej zegarkowi, zakładka Zadokuj).

watch apps

Zostańmy przy aplikacjach, ponieważ watchOS 3 wprowadza parę kompletnie nowych aplikacji systemowych. Pierwszą z nich są przypomnienia. Nareszcie, z poziomu Apple Watcha możemy przeglądać nasze przypomnienia, do tego zaznaczać je jako wykonane, lecz niestety, nie możemy dodawać nowych (wyjątkiem jest Siri gdzie możemy je dodać poleceniem). Dodatkowymi aplikacjami są Znajdź moich przyjaciół oraz Dom, gdzie ta pierwsza, póki co, nie działa a drugiej nie mam jak przetestować, mój dom nie ma jeszcze wsparcia z HomeKit.

Ostatnią aplikacją jest apka o kuriozalnej nazwie – Oddech. Jest to aplikacja, służąca… do medytacji. Dzięki niej możemy dosłownie odpłynąć od świata rzeczywistego. Jakim cudem? Mianowicie zegarek w ciągu dnia kilkakrotnie powiadomi nas żebyśmy zrobili sobie przerwę i odetchnęli. Zaczyna się magia. Aplikacja poucza nas, abyśmy nie ruszali się i skupili na oddechu. Potem instruuje nas abyśmy wzięli głęboki wdech i wydech i żeby to powtarzać tyle razy, ile minut ustawiliśmy (domyślnie: 7 wdechów na minutę; można to zmienić w zakresie 4-10 wdechów/min.) Po wszystkim uzyskamy podsumowanie i średnie tętno podczas medytacji.

watch oddech

Na sam koniec zostawiłem wydajność zegarka. Na WWDC zostało wyraźnie podkreślone że nowy system Apple daje porządnego kopa aplikacjom. Można powiedzieć, że mimo bety, tak jest. Ale jak to mówią „diabeł tkwi w szczegółach”. Mianowicie cały mechanizm polega na tym że po prostu Apple Watch dłużej trzyma aplikacje uruchomione w tle i nie zamyka ich gdy za długo nie będą działać. Nie zmienia to faktu, że jak odpalimy trening czy pogodę, to oczekiwaną informację dostaniemy natychmiast po wejściu do aplikacji.

To tyle w drugiej części nowości z systemu watchOS 3. W następnej przyjrzymy się głównie zmianom, które nastąpiły w aplikacji dedykowanej zegarkowi na iPhonie oraz powiemy o niespodziankach ukrytych po systemie.

Komentarze
To Top