Recenzje aplikacji

iMyfone Umate – zaoszczędź nieco miejsca na swoim urządzeniu!

iPhone to obecnie chyba główne narzędzie każdego z nas służące do łączenia się ze światem, czy też zwykłej pracy. Przechowujemy na nim mnóstwo danych takich, jak dokumenty, zdjęcia oraz oczywiście aplikacje. Dużo aplikacji. Dodatkowo pełno śmieciowych plików. Wszystko to, a zwłaszcza ostatnia z tych rzeczy skutecznie zapełnia nasze urządzenia. Ostatnio przekonałem się, że nie trzeba mieć iPhone’a o pojemności 16 GB, aby zobaczyć komunikat o braku wolnej przestrzeni.

IMG_4999

Po kilku dniach oglądania ciągłych komunikatów w iPhonie’ie oraz szarych ikonek niezaktualizowanych programów z powodu braku wolnej przestrzeni w pamięci urządzenia natknąłem się na program noszący nazwę „iMyfone Umate”. Postanowiłem go wypróbować i w tym artykule opisze każdy jego element.

Interfejs

Po zainstalowaniu programu na komputerze, obojętnie czy jest to Mac czy PC z systemem Windows naszym oczom ukazuje się nieskomplikowane i intuicyjne narzędzie. 6 zakładek oraz prosta instrukcja na początku. Wszystko co musimy zrobić to tylko podpiąć nasze urządzenie do któregoś z portów USB w komputerze aby zacząć działać.

Zrzut ekranu 2016-08-06 o 12.15.51

Proces czyszczenia

Zaraz po podłączeniu urządzenia i wykryciu go przez program, wyświetlone zostanie nam szybkie podsumowanie. Model urządzenia, a także ilość wolnego miejsca na tle całej pojemności dysku. Poniżej w oczy rzuca się spory przycisk „Quick Scan”, który w ciągu kilku minut dokona analizy całego urządzenia, czyli sprawdzi rozmiar dokumentów, aplikacji, zdjęć oraz samych śmieci.

Zrzut ekranu 2016-08-06 o 12.16.05

Zrzut ekranu 2016-08-06 o 12.17.04

Gdy iMyfone Umate skończy skanować naszego iPhone’a, iPada lub iPoda Touch, w pierwszej „domowej” zakładce naszym oczom ukazuje się już dosyć obszerne podsumowanie. Na samej jego górze znajdziemy informacje o imponującej liczbie gigabajtów, które możemy zaoszczędzić w naszym urządzeniu. W moim przypadku aż przetarłem oczy ze zdziwienia, gdy zobaczyłem, że mogę pozbyć się ponad 47GB z pamięci mojej 6Ski.

Zaraz pod główną informacją widzimy wyszczególnione 5 kategorii rzeczy, które znajdują się w pamięci urządzenia. Zaraz obok nich widzimy ile możemy oszczędzić wykonując na nich proces czyszczenia oraz skrót, żeby zrobić to od razu. Na samym dole możemy także zeskanować urządzenie ponownie, gdy nadal nie jesteśmy pewni co do wyników. W moim przypadku drugi skan  wykazał dokładnie to samo co pierwszy, więc nie sądzę, aby ta opcja była zawsze przydatna.

Zrzut ekranu 2016-08-06 o 12.20.02

Gdy przejdziemy do kolejnej z sześciu zakładek znajdujących się na lewym boku programu, czyli „Plików śmieci” widzimy je dokładnie wyszczególnione na chyba każdą możliwą kategorię. Możemy tu zaznaczyć których z nich chcemy się pozbyć i ile wtedy zaoszczędzimy miejsca. Na samym dole widzimy też przycisk, który pozwoli nam na usunięcie wszystkich za jednym zamachem. W moim przypadku jedynym co zajmowało miejsce w tej kategorii plików były raporty wysyłane do Apple. Po ich usunięciu zaoszczędziłem ponad 1GB przy dwóch użyciach. Może nie jest to wielka liczba w iPhonie o dużej pojemności, ale na pewno doceni ją każdy posiadacz wersji 8 lub 16 GB.

Zrzut ekranu 2016-08-11 o 23.47.46

Trzecia zakładka dotyczy plików tymczasowych zaległych w pamięci naszych urządzeń. Także w ich przypadku możemy oszczędzić wiele pamięci. Jej ilość oczywiście różni się w każdym urządzeniu. Można jednak przyjąć, że minimum jakie możemy uzyskać to kilkaset megabajtów.

Zrzut ekranu 2016-08-06 o 12.30.36

Czwarta już zakładka w iMyfone Umate dotyczy zdjęć. Wiadomym jest, że mamy ich w naszych urządzeniach całe setki, czy nawet tysiące, ale nie zawsze zdajemy sobie sprawę jak dużą część dysku one zajmują. Program ten pomoże zaoszczędzić miejsce na zdjęciach na dwa sposoby.

Pierwszy z nich to bezstratna kompresja zdjęć i różnych obrazków nawet do 75%. Oczywiście sam program podczas tego procesu na wszelki wypadek zrobi za nas ich kopię zapasową na dysku komputera. Gdybyśmy jednak chcieli zachować niemodyfikowane przez nic oryginały. W moim przypadku mogę zaoszczędzić na tym nawet 1,38GB.

Drugi sposób wyczyszczenia urządzenia jest dość prosty. Program po prostu zarchiwizuje zdjęcia na naszym komputerze, usuwając je jednocześnie z naszego iPhone’a, iPada lub iPoda Touch wraz z wszelkimi pozostałościami. Jest to wygodne rozwiązanie i mimo, że moglibyśmy wykonać je samemu, to mogłoby to chwile zająć. Zwłaszcza jeżeli część zdjęć znajduje się na dysku iCloud, a część w urządzeniu. W moim przypadku tą drogą mogę zaoszczędzić nawet 9 GB.

Zrzut ekranu 2016-08-06 o 12.20.33

Przedostatnia, piątka zakładka odnosi się do dużych plików znajdujących się w pamięci naszych urządzeń. Są to głównie filmy. Sam byłem zdziwiony, gdy zobaczyłem, że w mojej galerii były  aż dwa ważące ponad 1 GB. Taka informacja jest bardzo przydatna, ponieważ jak dobrze wiemy, system iOS nie wyświetla nam w informacjach zdjęć i nagrań ile one ważą, a często nie zdajemy sobie z tego sprawy i nosimy ze sobą zupełnie niepotrzebne filmy o często ogromnych rozmiarach. W iMyfone Umate możemy zaznaczyć poszczególne z nich, a program zarchiwizuje je najpierw i potem usunie zupełnie z urządzenia. W ten sposób  oszczędzimy naprawdę wiele przestrzeni.

Zrzut ekranu 2016-08-06 o 12.20.48

Ostatnia zakładka iMyfone Umate to aplikacje. Chyba w urządzeniach większości z nas to one zajmują najwięcej przestrzeni. Program ten pokazuje nam dokładnie ile każdy z nich waży. Zwykle korzystamy dziennie z kilkunastu aplikacji spośród nawet setek zainstalowanych na iPhonie, czy też iPadzie. Niektóre z nich, zwłaszcza gry zajmują ogromna przestrzeń, a używamy ich raz na rok. Dzięki iMyfone Umate możemy zaznaczyć parę takich za jednym razem i w wygodny sposób usunąć je kilkoma kliknięciami. Na pewno oszczędzi to nasz czas. No i miejsce rzecz jasna.

Zrzut ekranu 2016-08-06 o 12.20.56

Podsumowanie

iMyfone Umate to świetny program, dzięki któremu na pewno zaoszczędzimy wiele gigabajtów cennej przestrzeni na tak bardzo ważnych urządzeniach jak iPhone, które są nam w zasadzie niezbędne do funkcjonowania w pracy, czy też w sieci. Za cenę 19,99$ otrzymamy naprawdę bardzo dobre narzędzie, które mogę polecić. Zwłaszcza użytkownikom urządzeń o mniejszych pojemnościach. Warto także dodać, że co jakiś czas pojawiają się bezpłatne aktualizacje.

Zrzut ekranu 2016-08-06 o 12.10.09

Możecie sami się przkonać ile jesteście w stanie oszczędzić pamięci w swoim iPhonie, czy też iPadzie pobierając wersją próbną przez oficjalną stronę twórców w zakładce „Download”. Tam też zakupicie pełną wersję iMyfone Umate, a także innych narzędzi.

Komentarze
To Top