Naszymi oczami

OWC Aura SSD – wysokiej jakości zamienniki SSD dla Maków, czyli jak oszczędzać pieniądze zwiększając pojemność dysku

Wiele osób decyduje się na najmniejszy wariant pojemnościowy dysku, gdyż ceny pamięci SSD są wręcz niebotyczne. Jak w takim razie zwiększyć swoją pamięć nie wydając wiele a nawet oszczędzając? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w niniejszym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszam.

Kilka dni temu dotarła do mnie estetyczna przesyłka, a w niej:

  • OWC Aura SSD o pojemności 480 GB,
  • OWC Envoy Pro – wysokiej jakości zewnętrzna obudowa wykonana z aluminium w której można umieścić oryginalny dysk od Apple,
  • kabel Micro-B obsługujący standard USB 3.1,
  • pokrowiec ochronny,
  • śrubokręt Pentalobe P5,
  • śrubokręt Torx T5,
  • krótka instrukcja obsługi.

Wystarczy tylko kilka kroków aby wymienić dysk:

Krok 1: Wykonaj kopię zapasową za pomocą Time Machine.

Krok 2: Wyłącz komputer i obróć go spodem do góry, kładąc na czymś miękkim (tak aby nie porysować świecącego jabłuszka).

Krok 3: Wykręć 10 śrubek (używając do tego śrubokręta P5) oraz delikatnie podważ i podnieś pokrywę.

Krok 4: Odepnij baterię wyciągając wtyczkę.

Krok 5: Wykręć śrubę (przy pomocy śrub

okręta T5) utrzymującą dysk na miejscu oraz delikatnie wyciągnij pamięć.

Krok 6: Delikatnie umieść zamiennik wsuwając go do złącza PCIe oraz z powrotem wkręć czarną śrubkę utrzymującą dysk.

Krok: 7: Podepnij wtyczkę od baterii do płyty głównej.

Krok 8: Załóż pokrywę wkręcając wszystkie śrubki.

Krok 9: Uruchom komputer w trybie odzyskiwania.

Aby uruchomić komputer za pomocą odzyskiwania systemu macOS, przytrzymaj klawisze Command (⌘) + R od razu po uruchomieniu komputera Mac. Puść klawisze, gdy pojawi się logo Apple.

Krok 10: Postępuj zgodnie ze wskazówkami wyświetlanymi na ekranie (możesz przywrócić komputer z kopii zapasowej Time Machine albo zainstalować czysty system).

Krok 11: Ciesz się większą ilością miejsca na dysku!

Wymiana dysku to tylko formalność, skoro nawet taki laik jak ja sobie z tym poradził, Ty również dasz radę. Cały (opisany powyżej) proces obrazuje poniższy materiał wideo.

Prędkości zapisu i odczytu Aury są wyższe od wyników osiąganych przez standardowy dysk Apple o pojemności 128 GB. W przypadku SSD od OWC zapis jest aż o 106% szybszy a odczyt o 24%.

apple2

owc2

W codziennych czynnościach różnica prędkości dysków jest praktycznie nie odczuwalna. Kilkukrotnie zmierzyłem i uśredniłem czasy uruchamiania się trzech poniższych programów:

OWC Aura SSD

iMovie – 00:03,20,

iTunes – 00:00,88,

Pages – 00:01,00 (00:02,80 – otworzenie krótkiego dokumentu).

APPLE SSD

iMovie – 00:03,50,

iTunes – 00:01,00,

Pages – 00:01,40 (00:02,89 – otworzenie krótkiego dokumentu).

Warto zaznaczyć, że dyski OWC nie są kompatybilne z Asystentem Boot Camp. Jednakże istnieje sterownik – OWC Dual Boot Enabler dla Asystenta, który znosi wspomniane ograniczenie. W tym celu należy odwiedzić stronę OWC.

Wysoka jakość i nowoczesna technologia

Dyski Aura SSD zapewniają trzy poziomy korekcji błędów (Superior Error Correction) dla poprawy niezawodności i ochrony Twoich danych, dodatkowo specjalny kontroler (Cell-Level Data Refresh) poprawia integralność danych oraz przedłuża żywotność dysku, który to automatycznie zastrzega sobie 7% pamięci i przeznacza ją na procesy konserwujące (działające w tle), które optymalizują wydajność i wytrzymałość nośnika. Dzięki takim zabiegom napęd jest stabilniejszy i niezawodny zapewniając ostatecznie bezpieczniejsze miejsce do przechowywania danych. W dodatku producent deklaruje pełną zgodność pamięci ze 128-bitowym szyfrowaniem AES.

OWC Envoy Pro

To obudowa przeznaczona do obsługi oryginalnego dysku od Apple. W instrukcji zostało jasno podkreślone, że akcesorium to służy tylko i wyłącznie do obsługi tegoż dysku (chociaż zamiennik również działał). Obudowa wykonana została z aluminium wyglądającego jak te, znane z MacBooka. Umieszczając zamiennik w komputerze, zyskujemy wyższą prędkość oraz więcej miejsca, obudowa zewnętrzna z kolei gwarantuje statystyki na takim samym poziomie dla fabrycznego dysku SSD 128 GB. Dodatkowo producent dołącza czarny pokrowiec, dzięki czemu dysk będzie jeszcze lepiej zabezpieczony w podróży. Sam przewód (Micro-B) jest w kolorze czarnym i sprawia wrażenie dobrze wykonanego i odpornego na wzmożone eksploatowanie, a to bardzo ważna kwestia, ponieważ większość kabli bardzo szybko ulega uszkodzeniu.

Po więcej informacji zapraszam na stronę OWC.

Podsumowując

OWC Aura SSD to najlepszy (moim zdaniem) wybór wśród zamienników. Wysoka jakość w połączeniu z nowoczesną technologią, genialnymi rozwiązaniami i przystępną ceną tworzą ten dysk niemal idealnym. Mówię niemal, ponieważ wydziela on więcej ciepła przez co dolna część obudowy jest cieplejsza, co z kolei może przeszkadzać, kiedy korzysta się z laptopa trzymając go na kolanach. Na stronie producenta można zakupić pamięć dostosowaną wyglądem i technologią do konkretnych modeli komputerów Mac. Nadmienię, iż produkty te są w pełni kompatybilne (zarówno fizycznie jak i software’owo), dlatego nie musisz przejmować się niczym więcej jak tylko fizyczną wymianą dysków. Zaraz, zaraz, gdzie w takim razie wspomniana oszczędność? To proste! Dysk OWC o dwukrotnie większej pojemności jest tylko troszeczkę droższy od fabrycznego. Dlatego umieszczając w komputerze zamiennik równocześnie sprzedając oryginalny, prawie cała suma do Ciebie wróci. No chyba, że uda Ci się sprzedać fabryczny nośnik z nawiązką, wtedy nawet zarobisz 🙂

Komentarze
To Top