Informacje i nowości

Nowa, ultraszybka technologia od Intela!

3D XPoint – superszybka pamięć intela, która jest 1000 razy szybsza i 1000 razy trwalsza od pamięci NAND, a przy tym oferuje znacznie większą gęstość zapisu danych. Czyli tak właśnie wygląda przełom wyczekiwany od lat?

Od dawna prowadzono prace nad czymś, co mogłoby zastąpić pamięć NAND flash. Wytyczne były bardzo wygórowane- pamięć miała być trwała, szybka i niedroga. Zespół badawczy, który podjął niesamowicie trudne wyzwanie został stworzony przez firmy Intel i Micron. Efekt dziesięciu ciężkich lat badań powoduje opad szczęk.

No dobra, ale czym jest ta technologia i co my z tego mamy? Twórcy tak wyjaśniają tę technologię:

Nowatorska, beztranzystorowa architektura krzyżowa tworzy trójwymiarową szachownicę, w której komórki pamięci znajdują się na przecięciu linii słów z liniami bitów, przez co komórki mogą być indywidualnie adresowane. W efekcie dane można zapisywać i odczytywać w małych porcjach, co prowadzi do szybszych i efektywniejszych procesów odczytu/zapisu.

Dyski Optane są kompatybilne z protokołem NVMe, który stosuje obecnie Apple w swoich MacBookach. Dlatego nie powinno być większym problemem dla Apple skorzystanie z nowej technologii- istnieje prawdopodobieństwo zastosowania jej przez Apple już w 2017 roku.

Technologia NVMe zastąpi leciwą już technologię AHCI, która była zaprojektowana z myślą o tradycyjnych dyskach twardych. Dzięki niej, czas dostępu do danych komputerowych zostanie zredukowany o 50% – z 6 ns przy 19500 cyklach zapisu do 2,8 ns przy 9100 cyklach.

Intel 1

Intel 2

[source name=AppleInsider url=http://appleinsider.com/articles/16/03/11/intels-new-optane-memory-technology-could-lead-to-1000-times-faster-macbook-storage]

Komentarze
To Top